Hlavní obsah
Nike Moon Shoe. Foto: Ted Shaffrey, ČTK/AP

Nový rekord. Staré tenisky se v aukci prodaly za deset milionů

Jeden z prvních párů běžeckých bot, které v roce 1972 vyrobila americká společnost Nike, se v aukci v New Yorku prodal za 437 500 USD (více než deset milionů Kč). To je zatím nejvyšší částka, jakou kdy někdo ve veřejné aukci zaplatil za tenisky, informovala agentura Reuters.

Nike Moon Shoe. Foto: Ted Shaffrey, ČTK/AP
Nový rekord. Staré tenisky se v aukci prodaly za deset milionů

Boty nazvané Moon Shoe navrhl spoluzakladatel Nike a trenér Bill Bowerman pro olympijské běžce. Úterní aukce bot byla vrcholem vůbec první aukce věnované teniskám v newyorské aukční síni Sotheby’s.

Vyvolávací cena byla 80 000 USD a očekávalo se, že konečná cena dosáhne dvojnásobku, tedy 160 000 USD.

Majitelem bot se podle aukční sítě stal kanadský investor a sběratel aut Miles Nadal, který už dříve zaplatil 850 000 dolarů za 99 jiných párů z neobvyklých nebo limitovaných kolekcí tenisek nabídnutých v aukci Sotheby’s. Nadal plánuje vystavit tenisky ve svém soukromém muzeu v Torontu.

Nike Moon Shoe. Jejich zvláštností je podrážka ve vzoru vaflí.

Foto: Ted Shaffrey, ČTK/AP

Předchozí rekord v aukci byl z roku 2017, kdy se pár tenisek Converse, které měl při olympijském basketbalovém finále obuté Michael Jordan, prodal za 190 373 USD.

Tenisky Moon Shoe byly vyrobeny ručně, celkem jich bylo pouze 12 párů. Jejich zvláštností je podrážka ve vzoru vaflí. Vydražený pár je jediný, o kterém se ví, že existuje v neporušeném stavu, dodala Sotheby’s.

Pár tenisek z roku 2016 inspirovaný filmem Návrat do budoucnosti

Foto: Ted Shaffrey, ČTK/AP

Aukční síň Sotheby’s je známá hlavně prodejem uměleckých děl za desítky milionů dolarů. Tentokrát se spojila s prodejcem běžného oblečení Stadium Goods a nabídla v aukci 100 párů nejvzácnějších tenisek, které kdy byly vyrobeny. Byly mezi nimi limitované edice z let 2011 a 2016 inspirované filmem Návrat do budoucnosti II či boty z limitovaných edicí kolekcí Air Jordan a Yeezy od společnosti Adidas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků