Hlavní obsah
Norbert a Kathy Kelly v Ostravě 26.9.2015 Foto: Milan Papežík

Nové vlakové spojení do Berlína je třikrát levnější

V pátek ráno vyjel z Liberce první přímý vlak do Berlína. Zatím s ním cestovali jen tři lidé. Společnost Connex, která spojení provozuje, ale doufá, že se to zlepší. Českým drahám (ČD) totiž konkuruje nejen rychlostí spojení, ale i cenou.

Norbert a Kathy Kelly v Ostravě 26.9.2015 Foto: Milan Papežík
Nové vlakové spojení do Berlína je třikrát levnější

"Zpočátku nečekáme příliš cestujících, lidé si na nový expres musí zvyknout," řekl poradce Connexu Jiří Mužík.

Cestující, kteří dosud jezdili mezi severočeskou metropolí a Berlínem, museli přestupovat buď v Děčíně na vlak Eurocity, nebo přejet hranici do německé Žitavy a odtud jet do Berlína ještě s přestupem ve městě Cottbus, případně zvolit přestup v Dráždanech.

V každém případě jim cesta trvala nejméně sedm hodin. Z Liberce do Berlína je to přitom necelých tři sta kilometrů. Vlak Connexu tuto vzdálenost ujel za čtyři a půl hodiny.

Souprava je zatím ve zkušebním provozu a může jet maximálně stokilometrovou rychlostí, v Německu rychlostí 120 kilometrů za hodinu. "Na trati z Liberce do pohraničního Hrádku se ani sto kilometrů jet nesmí, což ale nevadí," řekl Mužík.

Nové spojení je třikrát levnější

Za sedmihodinovou cestu s přestupy dosud lidé platili asi 1 300 korun. Jednosměrná jízdenka novým spojem je vyjde na 412 korun. Jediným problémem vlaku je to, že vyjíždí z Liberce ve čtyři hodiny ráno, tedy v době, kdy nejezdí žádné přípoje z okolních měst a nejezdí ani liberecká hromadná doprava.

Vlak pokračuje z Berlína až do Binzu k Baltskému moři a vrací se týž den zpátky do Liberce. Z Berlína vyjíždí v pět hodin odpoledne.

Bez přestupů jen autobusem

Dostat se bez přestupů do Berlína bylo zatím možné pouze v sobotu autobusem ČSAD Semily. "Jezdí hlavně Němci. Je to ale hodně sezónní záležitost," uvedl Jan Křiklán z ČSAD Semily."

Cesta autobusem stojí asi 840 korun, nový vlak je tak stále o polovinu levnější.

Anketa
Využili byste nové spojení do Berlína?
Určitě, o prázdninách se mi to bude hodit
25.6 %
Ano, cena a rychlost spojení mě přesvědčily
44.9 %
Ne, do Německa se nechystám
29.5 %
Celkem hlasovalo 312 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků