Hlavní obsah
Ústředí firmy Nokia ve finském Espoo Foto: Lehtikuva, Reuters

Nokia koupí Alcatel-Lucent, zaplatí za něj 426 miliard

Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia se dohodl na převzetí francouzského konkurenta Alcatel-Lucent. V akciích za něj zaplatí 15,6 miliardy eur (426 miliard Kč). Transakce je největší akvizicí v historii společnosti Nokia. Spojením podniků by mohl vzniknout největší světový dodavatel zařízení pro mobilní sítě.

Ústředí firmy Nokia ve finském Espoo Foto: Lehtikuva, Reuters
Nokia koupí Alcatel-Lucent, zaplatí za něj 426 miliard

Akcionáři Alcatelu podle dohody obdrží za každou svou akcii 0,55 akcie Nokie. Ve sloučeném podniku by tak měli vlastnit zhruba třetinový podíl.

Podle údajů výzkumné společnosti IDC sloučená skupina v tržbách za infrastrukturu pro mobilní komunikaci předstihne konkurenty Ericsson a Huawei Technologies, uvedla agentura Bloomberg.

Agentura Reuters však s odvoláním na údaje výzkumné společnost Bernstein Research uvedla, že sloučené skupině bude na trhu patřit až druhá příčka s podílem 35 procent. Jedničkou by měl podle těchto údajů zůstat švédský Ericsson s tržním podílem kolem 40 procent.

Nokia loni v dubnu dokončila prodej divize mobilních telefonů společnosti Microsoft za 5,44 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Nokia byla od devadesátých let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji však sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků