Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo

Nižší DPH na léky ušetřila systému stovky miliónů korun

Snížení DPH na 10 procent pro léky ušetřilo podle analýzy Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) systému zdravotního pojištění za první čtvrtletí proti loňsku 670 miliónů korun. Pacienti za stejné období mohli ušetřit kolem 100 miliónů, uvedl v úterý SÚKL.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) Foto: Jan Handrejch, Právo
Nižší DPH na léky ušetřila systému stovky miliónů korun

„Potvrdilo se, že u hrazených léků snížená sazba DPH nebyla ze strany výrobců kompenzována navýšením reálně obchodované ceny a že toto opatření má skutečný smysl,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Analýza srovnávala náklady pojišťoven na přípravky, které jsou zcela nebo zčásti hrazeny ze zdravotního pojištění poté, co letos došlo ke snížení DPH na léky z 15 na 10 procent.

Podle analýzy došlo u 88 procent přípravků, které byly zahrnuty do průzkumu, ke snížení obchodovaných cen nebo jen mírnému nárůstu ceny (do jednoho procenta). Ročně by se mohly ušetřit dvě až tři miliardy korun.

SÚKL zkoumal i přímé dopady na pacienty. Vzhledem k tomu, že nemá přesné informace o skutečných doplatcích, vycházel z jejich maximální možné výše.

„U maximálních možných doplatků pacientů byl zjištěn pokles ve výši 4,45 procenta. Pokud by tedy pacienti spotřebovali stejný rozsah péče, zaplatili by o 32,7 miliónu korun měsíčně méně. Ročně jde o více než 390 miliónů,” konstatoval ústav s tím, že další úspory by měly v průběhu roku přijít s revizemi úhrad.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků