Hlavní obsah
Foto: Luděk Fiala, Novinky

Nižší daň z nafty se na pumpách moc neprojevila

Snížení spotřební daně z nafty o 1 Kč za litr, které platí od ledna, se v ceně u čerpacích stanic ještě úplně neprojevilo. Oproti konci loňského roku stála v neděli podle společnosti CCS nafta v průměru jen o 7 haléřů méně. Většímu zlevnění ale nahrála i vyšší spotřeba v zimě.

Foto: Luděk Fiala, Novinky
Nižší daň z nafty se na pumpách moc neprojevila

„Snížení spotřební daně u nafty se ještě plně neprojevilo. Dá se říct, že průměrná marže pumpařů u nafty se zvedla. Musíme ale brát v úvahu i to, že v posledních týdnech byla silnější zima a spotřeba topného oleje byla vyšší než koncem loňského roku. To cenu nafty podpořilo,“ řekl Právu analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ceny mírně porostou

Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se nižší spotřební daň ale přece jen projevuje, a to třeba i tím, že se rozevírají nůžky mezi cenou benzínu a nafty. Natural 95 se v neděli podle CCS prodával za průměrných 28,16 Kč za litr, nafta stála 27,25 Kč. „Obvykle bývá v tomto období nafta dražší, protože se po­užívá i k topení,“ řekl Právu Křeček.

Podle analytiků ceny pohonných hmot v nadcházejících měsících pravděpodobně porostou, i když jen mírně. Příčinou jsou ceny ropy.

„Ještě kolem 13. ledna byla ropa Brent na úrovni 57 dolarů za barel, teď se držíme mezi 55 až 56 dolary za barel. Vypadá to, že cena ropy přestala strmě narůstat, ale pořád se drží na poměrně vysoké úrovni. Ještě v listopadu loňského roku jsme se pohybovali kolem 40 dolarů za barel,“ prohlásil Křeček.

Očekává, že ceny ropy se postupně dostanou na úroveň 60 dolarů za barel.

V USA a v Evropě je spotřeba nižší než před pandemií

Podle Tomčiaka v současné situaci není významný důvod, proč by cena ropy měla prudce růst či klesat. Motoristům už ale přestala pomáhat koruna, která v předchozím období silně posilovala vůči dolaru. Ta teď stagnuje na úrovni kolem 21,50 Kč za dolar. „U benzínu tak očekávám mírný nárůst ceny asi o deset haléřů,“ podotkl Tomčiak.

Upozornil, že poptávka po ropě se nyní ve světě výrazně liší od stejného období loni.

„Čína už spotřebovává rekordní objemy ropy, Indie je na stejné úrovni jako před pandemií. V Severní Americe a západní Evropě je ale spotřeba pohonných hmot stále výrazně níže než před pandemií, a to asi o deset procent. A kvůli opatření v západní Evropě se neočekává, že by mohla během několika následujících týdnů stoupnout,“ dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků