Hlavní obsah
Nezaměstnanost v říjnu klesla na 4,1 procenta. Foto: Jan Handrejch, Právo

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 4,1 procenta

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 4,1 procenta. Meziročně se snížila o 0,7 procentního bodu. Nezaměstnanost u mužů dosahuje 3,3 procenta, u žen pěti procent. Vyplynulo to z dat, která ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost v říjnu klesla na 4,1 procenta. Foto: Jan Handrejch, Právo
Nezaměstnanost v říjnu klesla na 4,1 procenta

Meziročně vzrostl počet lidí v hlavním zaměstnání o více než 91 tisíc (1,8 procenta) na více než 5 miliónů a 151 tisíc.

Výrazně se zvýšil také počet pracujících 40letých a starších (o skoro 99 tisíc). Ve skupině 40 až 44 let vzrostl počet pracujících o 38 tisíc. Významně rostl i počet pracujících ve věku 60 let a více let. Zvýšil se o více než 37 tisíc, což je 40 procent celkového přírůstku zaměstnanosti.

Mezi pracujícími převažují zaměstnanci. Jejich počet se meziročně zvýšil o skoro 80 tisíc, na více než 4 milióny a 268 tisíc.

Podíl zaměstnanců na celkové zaměstnanosti se meziročně zvýšil o 0,6 procentního bodu na 82,9 procenta. Současně se zvýšil i počet zaměstnanců pracujících na dobu neurčitou (meziročně o skoro 82 tisíc).

Počet podnikatelů se ve srovnání se třetím čtvrtletím 2015 výrazněji nezměnil. Při poklesu počtu podnikatelů se zaměstnanci o více než 19 tisíc na skoro 159 tisíc a snížení počtu pomáhajících rodinných příslušníků o 4,3 tisíce na 24,5 tisíce vzrostl počet podnikatelů bez zaměstnanců o více než 35 tisíc na 700 tisíc.

Rozdílná metodika ČSÚ a Úřadu práce

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt. Takových „ekonomicky neaktivních“ osob bylo v Česku ve třetím čtvrtletí tohoto roku 129,7 tisíc, což je o 7,4 tisíce méně než ve stejném období loňského roku.

Čísla statistiků jsou rozdílná oproti údajům, které zveřejňuje Úřad práce ČR (ÚP). Ten uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. V září podle ÚP klesla nezaměstnanost v Česku na šest procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků