Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost v prosinci klesla na 2,4 procenta

Nezaměstnanost v Česku v posledním měsíci loňského roku meziročně klesla o 1,3 procentního bodu na 2,4 procenta. Vyplynulo to z informací, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost v prosinci klesla na 2,4 procenta

Míra nezaměstnanosti mužů v prosinci činila dvě procenta, nezaměstnanost žen dosahovala 2,9 procenta. „Nezaměstnanost u mužů se v závěru roku nezměnila, u žen naopak poklesla,” upřesnil ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

V mezinárodním srovnání, které vydává Eurostat, činí česká nezaměstnanost dokonce jen 2,3 procenta, připomněl Holý. Evropský úřad totiž porovnává nezaměstnanost v kategorii od 15 do 74 let, zatímco ČSÚ používá rozmezí od 15 do 64 let.

Míra zaměstnanosti ve věkové kategorii mezi 15 a 64 lety v prosinci dosahovala 74,4 procenta, což znamená meziroční nárůst o 1,4 procentního bodu. U mužů pak šlo o 81,7 procenta a u žen o 66,9 procenta.

Rozdílná metodika statistických úřadů a úřadů práce

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.

Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údajů využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Čísla statistiků jsou rozdílná oproti údajům úřadů práce. Úřad práce ČR uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků