Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla, vyplynulo z údajů úřadu práce

Nezaměstnanost v únoru podle Úřadu práce ČR klesla na 5,1 procenta z lednových 5,3 procenta, jak uvedl ve středu. K poslednímu únorovému dni úřad evidoval 380 208 uchazečů o zaměstnání.

Nezaměstnanost v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Nezaměstnanost v Česku v únoru klesla, vyplynulo z údajů úřadu práce

Situace na pracovním trhu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období. Česká ekonomika stále roste a dílem přispěl i příchod příznivého počasí.

„Z evidence odešlo v únoru téměř 48 tisíc lidí. Řada z nich nachází uplatnění díky postupnému rozjezdu sezónních prací ve stavebnictví, v lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovním ruchu,” uvedla generální ředitelka úřadu práce Kateřina Sadílková.

„Zároveň v horských střediscích stále trvá zimní turistická sezóna. Nezaměstnanost tak bude v nadcházejícím období s největší pravděpodobností i nadále klesat,“ dodala.

Nezaměstnanost v regionech

Foto: David Ryneš, Novinky

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela středeční statistiky opět potvrdily „hlad po pracovní síle v Česku”.

„Takto příznivý podíl nezaměstnaných v únoru byl v domácí ekonomice naposledy v roce 2008. Poblíž historických minim je i počet nezaměstnaných mladistvých a absolventů,” uvedl.

„Navíc i počet volných pracovních pozic se drží dlouhodobě velmi vysoko. O tom, jak příznivé jsou trendy na trhu práce, svědčí také to, že počet nezaměstnaných se zvýšil pouze ve dvou okresech. Ve všech ostatních došlo ke snížení,” připomněl Zeisel.

Rozdílná metodika ČSÚ, Eurostatu a Úřadu práce ČR

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ), který používá jinou metodiku než ÚP, byla lednová nezaměstnanost 3,5 procenta.  [celá zpráva]

ČSÚ na základě vlastního šetření prováděného v domácnostech měří takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO). Výsledek se týká lidí ve věku mezi 15 a 64 lety a počítá se jako poměr nezaměstnaných a ekonomicky aktivních.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt.

Eurostat vychází ze stejné metodiky jako ČSÚ, jehož údaje využívá. Rozdíl je jen ve věkové kategorii. Eurostat porovnává nezaměstnanost lidí ve věku mezi 15 a 74 lety.

Čísla statistiků jsou rozdílná proti údajům, které zveřejňuje úřad práce (ÚP). Ten uvádí počet nezaměstnaných registrovaných na úřadu a porovnává ho s počtem všech lidí ve věku mezi 15 a 64 lety, kteří žijí na daném území. V září podle ÚP klesla nezaměstnanost v Česku na šest procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků