Hlavní obsah
Nezaměstnanost v Česku za listopad opět stoupla. Foto: Profimedia.cz

Nezaměstnanost v Česku roste, najít práci je stále těžší

Nezaměstnanost v Česku stoupla v listopadu na 8,7 procenta oproti říjnovým 8,5 procenta. Počet nezaměstnaných překročil půl miliónu, když pracovní úřady registrovaly 508 498 nezaměstnaných, tedy o 2,4 procenta meziměsíčně více. O 4,7 procenta ubylo volných pracovních míst. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí.

Nezaměstnanost v Česku za listopad opět stoupla. Foto: Profimedia.cz
Nezaměstnanost v Česku roste, najít práci je stále těžší

„Hlavním důvodem zvyšující se nezaměstnanosti je nízká schopnost ekonomiky vytvářet volná pracovní místa,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin. Volných míst totiž bylo v listopadu pouze 38 806, což je méně než v předchozích měsících.

„Růst nezaměstnanosti lze sice vysvětlit především ukončováním prací sezonního charakteru, avšak stále více se začíná propouštět i v dalších segmentech ekonomiky,“ sdělil analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta s tím, že hlavní vlna propuštění teprve přijde na začátku příštího roku. Na jedno volné pracovní místo v současnosti připadá více jak 13 uchazečů.

Růst zájemců o práci může potvrdit i pracovní server Spráce.cz: „ Ano, počet zájemců o volná pracovní místa roste, ale nabídka míst nikoli. Potřeba zaměstnavatelů hledat nové lidi klesá již delší dobu i v segmentech, která nesouvisejí se sezonními pracemi,“ řekl Jan Votruba, manažer serveru Spráce.cz

V listopadu odešlo z evidence úřadů práce do zaměstnání pouze 16 210 uchazečů, což je o plných 6552 méně v porovnání s říjnem. „Je to dokonce o 14 389 lidí méně než loni v listopadu,“ připomněl Volf.

Nezaměstnanost v listopadu 2012

Foto: ČTK

Počet míst ve stavebnictví s příchodem zimy každoročně klesá. Problém prohlubuje také nízké tempo ekonomiky, která se zmítá ve vlnách recese. „Tu v nejbližší době neopustí, jelikož síla zahraniční poptávky je stále slabá. Ekonomické problémy v Evropě přetrvávají, a proto se v exportně zaměřené české ekonomice v nejbližší době nic nezmění,“ doplnil Volf.

Také proto nezaměstnanost podle Volfa dále poroste a pravděpodobně přesáhne devítiprocentní hranici.

Žádný růžový výhled

Optimistický není podle Nováka výhled ani na celý příští rok. „Masivního propuštění se nejspíše nedočkáme, avšak mírný růst nezaměstnanosti spojený s pokračujícím poklesem reálných mezd a nízkým počtem volných pracovních míst je realistický obrázek,“ nastínil Novák.

Právě tvorba nových pracovních míst je jedním z klíčových problémů na pracovním trhu, když poptávka je v podstatě jen po specialistech z IT. Na druhé straně pro málo kvalifikované zaměstnance je sehnat práci velmi těžké.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků