Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Nezaměstnanost v červnu klesne na 5,3 procenta, odhadují analytici

Nezaměstnanost v červnu dále klesla na 5,3 procenta z květnových 5,4 procenta, vyplývá z odhadů analytiků. Důvodem poklesu jsou především sezónní práce v cestovním ruchu, zemědělství či stavebnictví. Úřad práce ČR zveřejní údaje v úterý.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Nezaměstnanost v červnu klesne na 5,3 procenta, odhadují analytici

"Míra nezaměstnanosti v červnu dále mírně klesne, a to na 5,3 procenta. Půjde však zejména o vliv sezónních prací, bez nich by míra nezaměstnanosti již stagnovala," řekl analytik ING Bank Jakub Seidler. V červenci by pak podle něj měla míra nezaměstnanosti nepatrně stoupnout, což je častý jev spojený s nástupem absolventů na trh práce.

Tuzemský trh práce se veze na pozitivní vlně, a ta pokračovala i v červnu, souhlasil analytik Generali Investments Radomír Jáč.

Také analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda odhadl červnový pokles na 5,3 procenta, nejnižší úroveň od ledna 2009. Dynamika jejího poklesu však zpomaluje, a situaci tak zachraňují příznivé sezónní faktory. "Míra nezaměstnanosti se nachází blízko své přirozené úrovně, výjimečně dobře si stojí i v mezinárodním kontextu. Míra nezaměstnanosti je totiž v ČR momentálně nejnižší v zemích EU," upozornil.

Nezaměstnanost funguje v ekonomice jako zpožděný ukazatel, takže se do ní podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška začnou současné ekonomické nejistoty související s brexitem promítat nejdříve na podzim. Pro následující měsíce až do listopadu včetně počítá s víceméně stagnujícím podílem nezaměstnaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků