Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo

Nezaměstnanost klesla, práci hledá půl miliónu lidí

Míra nezaměstnanosti v Česku v září klesla na 8,5 procenta, čímž se dostala na tříměsíční minimum, ze srpnových 8,6 procenta. Pracovní úřady tak ke konci září registrovaly 500 481 uchazečů o práci, což je o 1013 méně než v srpnu. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo
Nezaměstnanost klesla, práci hledá půl miliónu lidí

Ze statistik vyplývá, že na jedno volné místo v současné době připadá v průměru 14,3 uchazeče. Volných pracovních míst úřady evidovaly ke konci září 35 100.

„Situace na trhu práce je sice lepší než na počátku roku, ale vyhlídky růžové nejsou. Počet volných pracovních míst klesl v září na 35 100 z 36 570. Jejich počet je stále velmi nízký na to, aby stlačil míru nezaměstnanosti ještě níž,“ připomněla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Úbytek sezónní práce, ochlazení ekonomiky a plánované úspory na státních úřadech mohou podle ní přivést míru registrované nezaměstnanosti ke konci letošního roku opět nad hranici devíti procent. „V příštím roce proto počítáme opět s relativně vysokou mírou nezaměstnanosti okolo 9,5 procenta,“ předpovídá Horská.

Přehnaný optimismus není na místě

Na trhu práce je podle Horské stále málo volných pracovních míst a očekávané přechodné zpomalení růstu české ekonomiky příliš mnoho dalších pracovních míst nevytvoří.

„Pro budoucí hospodářský vývoj představuje velké riziko situace ve veřejných financích evropských států. Navíc na trzích stále panují obavy z opětovného ekonomického zpomalení, což by pro naši otevřenou ekonomiku představovalo další ránu,“ varuje Miroslav Frayer z Komerční banky s tím, že míra nezaměstnanosti by se měla ve zbytku roku pohybovat okolo současné hranice 8,5 procenta.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 54 úřadů práce, naproti tomu 21 úřadů hlásilo nárůst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků