Hlavní obsah
Vývoj počtu nespolehlivých plátců DPH Foto: David Ryneš, Novinky

Nespolehlivých plátců DPH za rok v registru výrazně přibylo

Počet nespolehlivých plátců DPH se ke konci června vyšplhal na 9 429, což představuje meziroční nárůst o 71 procent. Nespolehliví plátci DPH nejrychleji přibývají v Praze a mezi firmami s tržbami do 10 miliónů korun. V úterý o tom ve své analýze informovala poradenská společnost Bisnode, která vychází z registru Finanční správy ČR.

Vývoj počtu nespolehlivých plátců DPH Foto: David Ryneš, Novinky
Nespolehlivých plátců DPH za rok v registru výrazně přibylo

V průběhu prvního pololetí letošního roku se počet nespolehlivých plátců DPH zvýšil o 1 972, v červnu jich přibylo 323.

Pro zařazení na seznam platí komplikovaná pravidla, která se postupně zpřísňují. Jednou z podmínek je dluh firmy na DPH nejméně půl miliónu korun. Registr začal fungovat v roce 2013, zpočátku byly na seznamu jen desítky firem. Jejich počty začaly výrazně narůstat od začátku roku 2015.

„Nespolehliví plátci DPH v prvním pololetí letošního roku přibývali stejným tempem jako v roce 2016 a jejich celkový počet se blíží 9 500. Rizikové subjekty se daří odhalovat také díky kontrolnímu hlášení DPH. Situace na Slovensku je opačná, počet nespolehlivých plátců DPH letos klesl,“ řekla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Nespolehliví plátci DPH podle krajů
Krajčerven 2017
Praha4 552
Jihomoravský kraj1 455
Plzeňský kraj306
Středočeský kraj829
Královéhradecký kraj341
Ústecký kraj469
Jihočeský kraj75
Moravskoslezský kraj395
Pardubický kraj102
Olomoucký kraj280
Liberecký kraj187
Zlínský kraj238
Vysočina97
Karlovarský kraj100
Neurčeno3
Zdroj: Bisnode, finanční správa

Nespolehliví plátci DPH se koncentrují v Praze. Zatímco v květnu mělo v hlavním městě Praze registrované sídlo 47 procent nespolehlivých plátců DPH, ke konci června to bylo více než 48 procent.

„Letošní přírůstek ze 70 procent obstaraly firmy, které mají sídlo v hlavním městě, v červnu dokonce tvořily 86procentní podíl,“ dodal.

Nejpočetnější skupinu nespolehlivých plátců DPH, přes 48 procent, aktuálně tvoří společnosti s tržbami do 10 milionů korun, s 34 procenty následují subjekty, které tržby neuvádí.

„Červnový přírůstek s téměř 62 procenty tvořily firmy s tržbami do 10 miliónů korun. V této kategorii tržeb v posledních měsících přibývají firmy nejrychlejším tempem,“ upozornila Štěpánová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků