Hlavní obsah
Ministr hospodářství Philipp Rösler s kancléřkou Angelou Merkelovou během zasedání německého Bundestagu Foto: Thomas Peter, Reuters

Neschopnému Řecku hrozí kuratela, prohlásil německý ministr

Pokud Řecko nebude schopno zavést reformy a úsporná opatření, na nichž se dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem, budou muset nad jeho rozpočtovou politikou převzít kuratelu zahraniční instituce. Řekl to pro pondělní vydání nejčtenějšího německého deníku Bild spolkový ministr hospodářství Philipp Rösler.

Ministr hospodářství Philipp Rösler s kancléřkou Angelou Merkelovou během zasedání německého Bundestagu Foto: Thomas Peter, Reuters
Neschopnému Řecku hrozí kuratela, prohlásil německý ministr

Rösler je prvním německým vládním politikem, který Řecku otevřeně pohrozil ztrátou kontroly nad rozpočtem. V minulých dnech tiskové agentury na základě informovaných zdrojů přinesly zprávy, podle nichž Berlín chce, aby Atény přišly o rozpočtovou suverenitu.

"Jestliže Řekové nejsou schopni dokázat to sami, pak musí přijít silné vedení a monitorování ze zahraničí, například z EU," řekl Rösler v rozhovoru, jehož výňatky dnes Bild poskytl agenturám. Rösler je rovněž vicekancléřem a šéfem Svobodných demokratů (FDP).

Podle nejmenovaných činitelů diskutují o návrhu kurately nad Řeckem ministři financí 17 zemí eurozóny, protože Řecko opakovaně neplní své závazky spojené se záchranným balíkem EU a MMF v hodnotě 110 miliard eur (2,8 biliónu Kč). Mezinárodní věřitelé nyní jednají o dalším záchranném programu pro Řecko v sumě 130 miliard eur a kladou si tvrdé podmínky. Atény musí uzavřít dohodu o úvěru do března, jinak zemi hrozí neřízený bankrot.

Řecké vládní zdroje v sobotu uvedly, že řečtí představitelé byli o této možnosti eurozónou neformálně informováni, ale že podobné řešení kategoricky odmítají. "Řecko o podobné možnosti nejedná," citovala agentura AFP vládní zdroj. "Je vyloučeno, abychom to přijali. Tyto kompetence patří do národní svrchovanosti."

List Financial Times v sobotu na základě získaného dokumentu uvedl, že Německo chce ustavit nad Řeckem a dalšími zeměmi, které by neplnily podmínky záchranných půjček, "rozpočtového komisaře". Ten by měl právo veto nad rozpočtovými rozhodnutími vlády, pokud by nebyly v souladu s požadavky věřitelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků