Hlavní obsah
Na ilustračním snímku továrna Porsche v Lipsku Foto: Matthias Rietschel, Reuters

Německá ekonomika rostla nejpomaleji za šest let, přesto má přebytek 1,25 bilionu

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce zvýšil o 0,6 procenta, což je nejpomalejší tempo od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnil spolkový statistický úřad.

Na ilustračním snímku továrna Porsche v Lipsku Foto: Matthias Rietschel, Reuters
Německá ekonomika rostla nejpomaleji za šest let, přesto má přebytek 1,25 bilionu

Německá ekonomika, která je největší v Evropě a míří tam zhruba třetina českého exportu, se v poslední době potýká se slabší globální poptávkou, která má negativní dopad na německý export a průmysl. K jejím potížím přispívá i obchodní konflikt mezi Spojenými státy a Čínou a také nejistota kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie.

I přes pokles tempa růstu ale Německo loni zažilo už desátý rok hospodářského vzestupu za sebou. To je nejdelší období od znovusjednocení v roce 1990. HDP spolkové republiky by navíc měl růst vykázat i letos. Německá vláda v říjnu počítala s růstem o jedno procento, centrální banka v prosincovém výhledu hovořila o růstu o 0,6 procenta.

Mezi lety 2014 a 2018 rostla německá ekonomika každoročně o 1,5 až 2,5 procenta. V roce 2013 se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,4 procenta.

I přes zpomalení přitom německé veřejné finance loni dosáhly přebytku 49,8 miliardy eur (1,25 bilionu Kč). V přebytku skončily poosmé v řadě, uvedl statistický úřad.

„Německo má nízkou nezaměstnanost a přebytkové hospodaření. Daří se tamnímu stavebnictví a sektoru služeb. Přísné regulace však ničí německý průmysl. Přesto můžeme konstatovat, že německé hospodářství roste nejdéle od sjednocení,“ komentoval hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků