Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Největší daňová krádež v dějinách Evropy, uniknout mělo 1,4 biliónu

Akciové obchody označované jako cum-ex podle médií připravily evropské země v čele s Německem minimálně o 55,2 miliardy eur (přes 1,4 biliónu Kč). To je výrazně více, než se dosud předpokládalo. Informuje o tom ve čtvrtek agentura DPA, která se odvolává na vyšetřování mediální organizace Correctiv, na kterém se podílela i další média, například list Die Zeit.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Největší daňová krádež v dějinách Evropy, uniknout mělo 1,4 biliónu

Při transakcích cum-ex, kterým se anglicky říká také dividend stripping, si účastníci v době rozhodné pro výplatu dividendy mezi sebou rychle vyměňují akcie s nárokem a bez nároku na dividendu, takže finanční úřady ztrácejí přehled ohledně jejich vlastnictví.

To následně umožňuje získat od finančních úřadů několikanásobnou refundaci daně z kapitálového příjmu.

Poškozeno nejméně 11 zemí

V samotném Německu podle daňového experta Christopha Spengela přišly daňové úřady v letech 2001 až 2016 v důsledku transakcí cum-ex nejméně o 31,8 miliardy eur (téměř 823 miliónů Kč).

Kromě Německa tyto transakce údajně poškodily také minimálně dalších deset evropských zemí, a to Francii, Španělsko, Itálii, Nizozemsko, Dánsko, Belgii, Rakousko, Finsko, Norsko a Švýcarsko. „Jde o největší daňovou krádež v historii Evropy,” uvedl Spengel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků