Hlavní obsah
Nové hlavní nádraží ve Vídni Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Nejlepším městem pro život je podruhé Vídeň

Vídeň obhájila druhý rok titul nejlepší město pro život v žebříčku Economist Intelligence Unit (EIU), druhé skončilo australské Melbourne. Podle hodnocení se nyní naopak nejhůř žije ve válkou zasaženém syrském Damašku.

Nové hlavní nádraží ve Vídni Foto: Leonhard Foeger, Reuters
Nejlepším městem pro život je podruhé Vídeň

Vídeň v žebříčku loni poprvé překonala Melbourne, které se na čele drželo předchozích sedm let. První pětku aktuálně doplňují australské město Sydney, japonská Ósaka a kanadské Calgary.

Index podmínek k životu zkoumá více než 30 faktorů, jako dostupnost bydlení, kvalitu infrastruktury, zdravotnictví, vzdělání, stabilitu země či úroveň kriminality. Podle toho pak města dostanou skóre od 1 do 100. Vídeň dostala 99,1 bodu, vyšla tak jako prakticky dokonalá.

EIU na dotaz Novinek upřesnila, že Praha obhájila loňskou 60. příčku ze 140 hodnocených měst. Z údajů také vyplývá, že získala zhruba 85 bodů. Z regionu střední a východní Evropy je na tom Praha hůř než Budapešť, která z regionu dopadla výrazně nejlépe. Je na úrovni západoevropských a severoamerických měst.

„Nejlépe si v našem indexu vedou středně velká města v bohatších zemích,” uvedli autoři studie. Aglomerace s více než milionem obyvatel trápí přelidnění.

Deset měst nejlepších pro život
PořadíMěsto
Země
1.VídeňRakousko
2.Melbourne
Austrálie
3.Sydney
Austrálie
4.Ósaka
Japonsko
5.Calgary
Kanada
6.Vancouver
Kanada
7.Toronto
Kanada
7.Tokio
Japonsko
9.Kodaň
Dánsko
10.
Adelaide
Austrálie
Zdroj: index EIU 2019. Toronto a Tokio sdílejí sedmé místo.

Hůře i proto podle agentury Bloomberg dopadla obří velkoměsta a finanční centra Londýn (48.) či New York (58.) Na konci čtvrté desítky se umístil Singapur a Hongkong. Tamní politické nepokoje se podle autorů výrazně projeví až v příštím hodnocení.

V desítce nejhorších je nyní vedle syrského Damašku také například Alžír nebo hlavní město Venezuely Caracas.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků