Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo

Nečas: Výpověď bez udání důvodu vláda nenavrhne

O přesné podobě změn v zákoníku práce bude ještě koalice ODS, TOP 09 a VV jednat. Výpověď bez udání důvodu ale vláda nenavrhne, řekl dnes v podvečer novinářům premiér Petr Nečas. Zkrátit by se podle něj mohla výpovědní lhůta ze dvou měsíců na jeden.

Premiér Petr Nečas Foto: Jan Handrejch, Právo
Nečas: Výpověď bez udání důvodu vláda nenavrhne

Zároveň by se ale podle Nečase o měsíc prodloužila doba vyplácení odstupného. Zaměstnanci by tak dostali stejný počet platů, zaměstnavatelům by se ale zkrátila doba, kdy musí za zaměstnavatele platit povinné odvody.

Nečas v dnešních Hospodářských novinách označil aktuální návrh novely zákoníků ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) za málo ambiciózní. Nejlépe by prý bylo vrátit se k variantě, kterou zpracoval sám ještě jako ministr práce.

Ta obsahovala mimo jiné i kontroverzní paragraf, podle kterého by zaměstnanec mohl dostat výpověď de facto bez udání důvodu, tedy jen proto, že podle svého šéfa špatně pracuje. Podle Nečase ale nyní už součástí změn nebude.

Výpověď prý nikdy nebyla na pořadu dne

"Výpověď bez udání důvodu nikdy nebyla na pořadu dne, nikdy nebyla součástí tohoto návrhu a nikdy vládou předložena nebude," řekl v pondělí novinářům. Nemělo by to podle něj v praxi žádný význam, protože by jednotlivé případy přezkoumávaly soudy, a výsledek by byl nejistý.

Nečas nicméně potvrdil, že chce aby vláda připravila "velkou novelu zákoníku práce", která by zahrnula i návrhy, které chystala Topolánkova vláda. V Drábkově návrhu mu prý chybí například podpora částečných pracovních úvazků a větší pružnosti pracovního trhu. Nově by se podle něj mohla zkrátit výpovědní lhůta ze dvou měsíců na jeden.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků