Hlavní obsah
Sídlo Evropské centrální banky Foto: Alex Grimm, Reuters

Nebezpečí recese v Evropě výrazně roste

Pravděpodobnost, že se Evropa dostane do recese, se dostala nad 50procentní hranici. Alespoň je o tom přesvědčen člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Yves Mersch. Přispělo k tomu navíc i nečekané čtvrteční snížení úrokové sazby ECB o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta.

Sídlo Evropské centrální banky Foto: Alex Grimm, Reuters
Nebezpečí recese v Evropě výrazně roste

„Co se před pár měsíci zdálo být méně než desetiprocentní pravděpodobností, že bychom mohli spadnout do recese, nyní stouplo na více než 50 procent,“ nechal se slyšet Mersch, který je i guvernérem lucemburské centrální banky, pro rozhlasovou stanici RTL.

Podle Mersche je zřejmé, že ekonomika v posledních týdnech a měsících zaznamenává prakticky volný pád.

„Trhy nikomu nevěří a averze k riziku se zvýšila natolik, že nikdo už nenakupuje státní dluhopisy, což už je velmi nebezpečné,“ varoval v jiném rozhovoru pro lucemburské noviny Tageblatt.

Nový šéf ECB Mario Draghi připustil, že eurozóna by se mohla dostat do „mírné recese“ ve zbytku roku 2011. Podle Mersche snížení sazeb dokazuje, že ECB „má stále nástroje v rezervě“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků