Hlavní obsah
Letiště Praha má za sebou úspěšný rok. Foto: Letiště Praha

Nebe nad Českem v létě zaznamenalo nový rekord

Letecký provoz na českém nebi byl letos v letním období rekordní. Počet pohybů letadel, tedy přeletů, vzletů a přistání od května do října, se meziročně zvýšil o 1,8 procenta na 498 309. Nejvíc jich bylo tradičně v červenci, kdy letečtí dispečeři odbavili 90 005 pohybů. Ve čtvrtek o tom informovalo Řízení letového provozu (ŘLP).

Letiště Praha má za sebou úspěšný rok. Foto: Letiště Praha
Nebe nad Českem v létě zaznamenalo nový rekord

Nárůst provozu v letní sezoně zaznamenalo i Letiště Václava Havla Praha. Celkový počet startů a přistání stoupl o 12 procent na 84 924 pohybů.

„S ohledem na dosavadní trendy vývoje provozu lze předpokládat, že celkový provoz v českém vzdušném prostoru přesáhne v roce 2017 hranici 850 000 pohybů,” uvedl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

I v období vrcholící letní sezóny roku dosahovala letadla v průměru nulového zpoždění, uvedlo ŘLP. Dopravci mohli nad Českem třetím rokem využívat koncept přímých tratí, který významně zvyšuje možnost plánování a využívání optimálních letových tratí a projevuje se v úspoře nákladů za palivo.

V meziročním srovnání v českém vzdušném prostoru dále vzrostly takzvané přeletové jednotky o 3,5 procenta. Nárůstá tak jak počet proletěných kilometrů, tak maximální vzletová hmotnost letadel, které se na českém nebi objevují. Největším zákazníkem ŘLP je nadále Lufthansa, následují společnost Emirates a Turkish Airlines.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky (ŘLP ČR, s. p.) vznikl 1. ledna 1995. V souladu s pověřením ministerstva dopravy ČR poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků