Hlavní obsah
Ministr dopravy Vít Bárta (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo

Návrh důchodové reformy není definitivní, říká Bárta

Návrh důchodové reformy, který vyplynul ze čtvrteční porady ekonomických ministrů, není definitivní, řekl v České televizi ministr dopravy Vít Bárta (VV). Podle Věcí veřejných je třeba ještě diskutovat například o mezigenerační spoluodpovědnosti a solidaritě, o zvýhodnění rodin s dětmi.

Ministr dopravy Vít Bárta (VV) Foto: Petr Hloušek, Právo
Návrh důchodové reformy není definitivní, říká Bárta

Podle Bárty jeho strana v žádném případně netrvá na vytvoření mezigeneračního fondu, ale jde jí o jakékoliv zvýhodnění rodin s dětmi. Věci veřejné vítají, že spoření do soukromých penzijních fondů má být dobrovolné, řekl ministr.

"Na dvoučlennou rodinu s dětmi by dopady zvýšení DPH měly být nulové, protože bychom měli zvýšit odpočet daně na dítě o 250 korun měsíčně, to znamená o 3000 koruna za rok. Dvoučlenná rodina s dvěma dětmi, pokud alespoň jeden rodič pracuje, v tu chvíli má o 500 korun více," řekl ČT Bárta.

Ekonomičtí ministři koaličních stran se ve čtvrtek dohodli, že DPH by se od roku 2012 měla sjednotit na 20 procentech. "Pro nás je důležité, že vše, co se vybere na DPH, jde na důchodovou reformu, co zbyde jde na umořování důchodového schodku. Celý balíček je určen na důchodovou reformu," řekl ČT Bárta.

Sociální dávky by měly být kompenzací

Zvýšení cen plynoucí ze změn u DPH by podle dřívějších vyjádření některých ministrů měl stát kompenzovat novými sociálními dávkami, jednorázovým zvýšením starobních důchodů a u rodin s dětmi novými slevami na sociálním pojištěním nebo na dani. [celá zpráva]

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) by stát ze změn v DPH měl získat zhruba 57 nebo 58 miliard ročně. Návrh změn předloží Drábek vládě ve středu 23. února.

Lidé, kterým bude v době vstupu zákona v platnost více než 35 let, se budou moci podle návrhu pro dobrovolné vyvedení části pojistného, takzvaný opt-out, rozhodnout do konce roku 2012. Z úspor na individuálních účtech budou lidem vypláceny pouze doživotní penze. Nebude tedy možné vybrat si úspory jednorázově.

Prostředky na individuálních penzijních účtech budou podle Drábka spravovat nynější penzijní fondy, které projdou transformací a přelicencováním. Budou moci vzniknout i nové penzijní společnosti, jejich zakladatelé ovšem budou muset splnit požadavky, které stanoví zákon.

Společnosti povinně nabídnou čtyři investiční profily včetně fondu investujícího výhradně do českých státních dluhopisů. Ten má nabídnout lidem jistotu státní garance. Systém současných dobrovolných úspor na stáří se státním příspěvkem bude zachován.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků