Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Napětí v USA sráží českou měnu, proti dolaru oslabila téměř o korunu

Napětí kolem schválení plánu na záchranu americké ekonomiky dopadá i na tuzemskou měnu. Od začátku týdne totiž koruna oslabila vůči dolaru o devadesát haléřů. O moc lépe nedopadla koruna proti euru. I v tomto případně propadla o desítky haléřů.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Napětí v USA sráží českou měnu, proti dolaru oslabila téměř o korunu

"Dolar posiloval v očekávání přijetí finanční injekce pro USA,“ řekl Novinkám analytik Komerční banky Jiří Škop. Podle něj dolar posiluje i kvůli nedostatku dolarové likvidity ve světě.

Kurz koruny vůči dolaru se v pondělí pohyboval na úrovni 17,10 Kč/USD. Zároveň Sněmovna reprezentantů rozhodovala o přijetí plánu, který má napumpovat do tamní ekonomiky 700 miliard dolarů. Pozitivní očekávání hnalo dolar vzhůru, tuzemská měna tak oslabovala.

Pondělní neúspěch návrhu však dolar na kolena nesrazilo. Očekávání v záchranu ekonomiky přetrvalo. Dolaru i nadále posiloval, což sráželo korunu. Ta se ve čtvrtek ve tři hodiny propadla téměř na 18 Kč/USD.

Obdobný byl vývoj kurzu vůči euru. Týden zahájil na úrovni 24,45 Kč/EUR, ve čtvrtek odpoledne se přiblížil hranici 24,80 Kč/EUR.

Výhledy pro korunu nejsou příliš optimistické, stále by se měla vzdalovat z letních historických maxim. V červenci kurz atakoval hranici 23 Kč/EUR. Škop uvedl, že během následujících šesti měsíců by se tuzemská měna proti euru mohla dostat až ke 26 korunám, vůči dolaru pak až ke dvaceti korunám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků