Hlavní obsah
Index podnikatelského klimatu Foto: Martin Havelka, Novinky

Nálada ve vedení německých firem prudce klesla

Nálada mezi německými manažery a podnikateli se v lednu výrazně zhoršila. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Institutu Ifo mezi zhruba devíti tisíci německými firmami. Index podnikatelského klimatu klesl z prosincových 92,2 na 90,1 bodu.

Index podnikatelského klimatu Foto: Martin Havelka, Novinky
Nálada ve vedení německých firem prudce klesla

„Podnikatelé hodnotili svoji aktuální situaci hůře než před měsícem. I jejich očekávání byla o poznání pesimističtější,” konstatoval prezident Institutu Ifo Clemens Fuest.

Index podnikatelské situace, v němž podnikatelé a manažeři hodnotí aktuální situaci svého vlastního podnikání, za poslední měsíc klesl z 91,3 na 89,2 bodu.

Index očekávání, v němž podnikatelé hodnotí výhled ekonomiky i vlastního podnikání na nejbližších šest měsíců, se propadl o 1,9 bodu na 91,1.

Západní soused představuje pro Česko vůbec nejdůležitějšího obchodního partnera. Míří tam zhruba třetina tuzemského vývozu.

Podle pondělních dat Českého statistického úřad (ČSÚ) došlo k poklesu důvěry i v českou ekonomiku. A to jak mezi podnikateli, tak mezi spotřebiteli. Souhrnný indikátor důvěry podle ČSÚ v lednu klesl o 1,3 na 87,3 bodu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků