Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Nad Karlovarským krajem se vznáší další pokuta až 250 miliónů korun

Další pokutu ve výši 160 až 250 miliónů korun by měl zaplatit Karlovarský kraj. Důvodem jsou chyby v projektech hrazených z peněz Evropské unie. Vyplývá to z dosud neoficiálního vyjádření Evropské komise, které obdržela regionální rada programu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Nad Karlovarským krajem se vznáší další pokuta až 250 miliónů korun

Jde o peníze nad rámec už přijaté plošné korekce, která pro Karlovarský kraj bude znamenat zaplacení 300 miliónů a pro Ústecký kraj 600 miliónů korun. Původně měly přitom kraje zaplatit 1,6 miliardy.

U projektů stavby Integrované střední školy technické a ekonomické (ISŠTE) v Sokolově a Centra technického vzdělávání (CTV) v Ostrově komise požaduje zaplacení 25 procent z hodnoty zakázky. Přitom každá ze škol stála zhruba 400 miliónů korun, z čehož většina byly dotace. U Becherovy vily za 89 miliónů by měl kraj zaplatit plných 100 procent.

Čeká se na upřesnění

Podle předsedy výboru regionální rady a náměstka karlovarského hejtmana Petra Navrátila však zatím není zcela jasné, zda vyměřená pokuta počítá i s plošnou korekcí, kterou musel program zaplatit za chyby v projektech, nebo ne.

Pokuta za tři projekty Karlovarského kraje vychází zjevně ze zjištění Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který tyto tři projekty prověřoval. U staveb škol OLAF kraji vytýkal neprůhledný výběr dodavatelů. „U Becherovy vily má být zase důvodem zfalšovaná reference jedné z firem, které se hlásily do výběrového řízení. To ale zadavatel nemohl zjistit,“ řekl Navrátil.

Není ale zatím jasné, jestli procentuální výpočet bude vycházet z původní zprávy OLAF, která se zabývala jen částmi projektů, nebo se vypočítá z hodnoty celého projektu. Pokud by se vycházelo z původní zprávy, mohla by pokuta činit zhruba 160 miliónů korun.

Kraj se může odvolat

Ředitelka úřadu regionální rady ROP Severozápad Jana Havlicová doplnila, že původní doporučení OLAF bylo vrátit u všech tří projektů100 procent dotací. „Zřejmě tak část našich argumentů Evropská komise uznala,“ uvedla.

Pokud by pokuta byla kraji skutečně vyměřena, bude se moci ještě odvolat, případně se obrátit na soud. Vzhledem k tomu, že zakázky prověřovaly i české úřady, například Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, a nenašly závažná pochybení, je možné, že by kraj mohl uspět.

S tím, že bude muset zaplatit nejen plošnou korekci, ale i za chyby v konkrétních projektech, kraj počítal. Podle hejtmanova náměstka Jaroslava Borky (KSČM) se počítalo s částkou kolem 182 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků