Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo více lidí než dříve, Pačes končí v dozorčí radě

Na páteční valnou hromadu energetické společnosti ČEZ do pražského Kongresového centra přišlo více než 180 akcionářů nebo jejich zástupců. Uvedl to mluvčí společnosti Ladislav Kříž. Jde o větší počet než v předchozích letech, kdy chodilo 120 až 140 akcionářů. Celkově má ČEZ kolem 136 tisíc akcionářů, majoritním akcionářem firmy je stát. V dozorčí radě firmy podle Radiožurnálu končí její předseda Václav Pačes.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
Na valnou hromadu ČEZ letos přišlo více lidí než dříve, Pačes končí v dozorčí radě

Pačes ukončení svého působení v čele dozorčí rady oznámil sám Radiožurnálu.

Novými členy dozorového orgánu ČEZ by se naopak měli stát bývalý člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal, šéf odboru státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll a bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Otakar Hora, který byl dříve také zodpovědný za provozní řízení společností poradenské skupiny KPMG v České republice.

Václav Pačes

Foto: Archiv, Právo

Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců.

Kříž dále uvedl, že letos se prakticky nezměnil počet hlasů, které přítomní akcionáři zastupují. "Loni na valné hromadě zastupovali 81,53 procenta základního kapitálu, letos o setiny méně," uvedl. Schůze akcionářů, která začala v 11:00, dosud nehlasovala téměř o ničem.

Před akcionáři je stále hlasování o účetních závěrkách firmy, dividendě nebo změnách v dozorčí radě. Vedení firmy mimo jiné zhruba dvě hodiny připravovalo odpovědi na množství dotazů, které písemnou a ústní formou akcionáři položili. Jednání bylo po tu dobu přerušeno. Před 16:15 začalo zodpovídání dotazů.

Na místě nyní stále zůstávalo několik desítek akcionářů. Analytici už před valnou hromadou upozorňovali, že hromada bude plná sporů a může se protáhnout. Poukazovali především na aktivity skupiny minoritních akcionářů kolem ekonoma a poradce investiční skupiny J&T Michala Šnobra.

Šnobr už s několika dotazy vystoupil. Jako všichni ostatní akcionáři musel podobně jako v posledních letech projít při vstupu do sálu rámem a důkladnou kontrolou. Do místnosti je mimo jiné zakázáno pronášet vlastní jídlo a pití nebo nebezpečné a ostré věci typu nože. Na Twitteru Šnobr uvedl, že malá stolní sešívačka mu byla povolena.

ČEZ odmítl zařadit na pořad jednání hromady dva nové body, které se týkaly zrušení takzvaného opčního programu, který mohou manažeři firmy využít na nákup akcií společnosti. Firma uvedla, že žádosti byly podány pozdě.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Hlasování na valné hromadě vesměs končí podle přání zástupců státu, jakožto majoritního vlastníka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků