Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na dnešek připadá den daňové svobody, spočítala Deloitte

Na sobotu připadá den daňové svobody, jak spočítala společnost Deloitte. Znamená to, že daňoví poplatníci budou letos na odvod daní pracovat 174 dní, tedy o jeden den více než loni. Dnem daňové svobody se označuje okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do tohoto dne jde naopak celý jeho příjem státu. Podle Deloitte je letos den daňové svobody dosud nejpozději.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Na dnešek připadá den daňové svobody, spočítala Deloitte

Podle jiných výpočtů Liberálního institutu nastal den daňové svobody v ČR 22. května. Češi tak podle institutu na stát letos pracovali 142 dní. To je nejméně od roku 2000, od kdy institut údaje o dni daňové svobody zveřejňuje.

Přibližně stejně jako Češi jsou podle Deloitte na tom letos Nizozemci, Němci a Slovinci. Nejvíce dnů budou daně pro stát odvádět poplatníci ve Francii a Lucembursku, naopak nejméně v Rumunsku a Bulharsku.

Změn v daňovém systému je dost

V letošním roce se sice nemění žádná důležitá daňová sazba, změn v daňovém systému je ale poměrně dost, uvedl již dříve hlavní ekonom Deloitte David Marek. Zvýšilo se například daňové zvýhodnění na první dítě, začaly platit nižší výdajové paušály pro podnikatele a zpřísnily se podmínky pro získání daňového bonusu, poukázal. "Zvýšení minimální mzdy ovlivnilo výši  ́školkovného ́, a tedy efektivního zdanění fyzických osob," doplnil.

Společnost Deloitte k výpočtu dne daňové svobody rozděluje rok na dvě součásti v poměru odpovídajícím podílu celkových daňových příjmů a čistého národního důchodu. Liberální institut při svém výpočtu vychází z kalkulací OECD. Tato metodika využívá odhad poměru veřejných výdajů na hrubém domácím produktu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků