Hlavní obsah
Gigafactory firmy Tesla v americké Nevadě Foto: Tesla 2x

Muskova Tesla už hledá zaměstnance pro pobočku v Česku

Americký výrobce elektromobilů Tesla založil pobočku v Česku. Tesla to v tichosti udělala již na konci loňského roku. V úterý na to upozornil deník E15. Záměry společnosti jsou v tuto chvíli nejasné. Je možné, že začne své vozy v budoucnu prodávat přímo v Česku. Spekuluje se také, že by zde mohla zahájit výrobu. Na webu už společnost pro pobočku hledá zaměstnance.

Gigafactory firmy Tesla v americké Nevadě Foto: Tesla 2x
Muskova Tesla už hledá zaměstnance pro pobočku v Česku

Generálním ředitelem Tesly stále zůstává její kontroverzní zakladatel Elon Musk, který se nedávno musel vzdát funkce šéfa správní rady.

Americká společnost podle dokumentů zveřejněných ve sbírce založila pobočku v Praze, jde o dceru evropské Tesly sídlící v Nizozemsku.

Na svém webu už Tesla pro pražskou pobočku hledá zaměstnance, mimo jiné servisní techniky. V tuto chvíli nemá v Česku oficiální obchodní zastoupení a majitelé dovážených elektromobilů musí využívat servisu v Rakousku.

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk.

Foto: Bobby Yip, Reuters

Automobilka se k plánovaným aktivitám v tuzemsku nevyjádřila.

Vznikne v Česku evropská Gigafactory?

Podle odborníků oslovených deníkem je možné, že by Tesla chtěla v Česku otevřít výrobní kapacitu, nejen vzhledem k relativně levné pracovní síle. Deník cituje například experta na automobilový průmysl Radka Drába.

Autosalón Tesly v Kalifornii

Foto: Mike Blake, Reuters

Musk již před dvěma lety při návštěvě Německa předestřel plány na otevření továrny Gigafactory 2 v Evropě. Uvedl, že továrna bude vyrábět jak baterie, tak elektromobily.

Server The Space Invader následně přišel s informací, že by továrna mohla vzniknout v Česku, severně od Prahy. Lokalita by byla vhodná především kvůli vysokým zásobám lithia v Krušných horách v okolí Cínovce a Dubí. Lithium je základní složkou baterií pro elektromobily.

Název Gigafactory 2 mezitím dostala druhá továrna v USA a Gigafactory 3 se jmenuje čínská továrna. O plánované továrně v Evropě se zatím hovoří jednoduše jako o evropské Gigafactory. K červnu 2018 se hovořilo o tom, že by mohla vzniknout v Německu, ale definitivní rozhodnutí stále nepadlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků