Hlavní obsah
Lidé v průměru volají o polovinu levněji než před pěti lety. Foto: Profimedia.cz

Mobilní volání zlevnilo za pět let o polovinu

Průměrná cena mobilního volání v Česku klesla letos v pololetí v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 18 procent na 2,18 Kč za minutu. Před pěti lety byla cena dvojnásobná. Vyplývá to z cenového barometru, který na svých stránkách v pondělí zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Lidé v průměru volají o polovinu levněji než před pěti lety. Foto: Profimedia.cz
Mobilní volání zlevnilo za pět let o polovinu

Barometr porovnává maloobchodní ceny mobilních telefonních služeb společností Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Ceny srovnává pomocí spotřebních košů, v nichž jsou zastoupeni malí, střední i velcí zákazníci.

„V cenovém barometru získává veřejnost názorný a graficky přehledně ztvárněný nástroj, který jí bude poskytovat informace o celkovém vývoji vybraných cen v čase,“ uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák.

Vedle vývoje cen mobilního volání barometr sleduje i cenu pevného připojení k internetu u třech mobilních operátorů a kabelové firmy UPC. Ukazuje rovněž, jak se ceny vyvíjejí z hlediska rychlosti stahovaných dat a podle použité technologie.

ČTÚ byl v posledním roce kritizován za pasivitu v oblasti regulace cen mobilního volání, které patří k nejvyšším v Evropě. V současnosti dokončil analýzu mobilního trhu, která by měla do mobilních sítí umožnit vstup konkurence.

I přes zlevnění v posledních letech čelí mobilní operátoři kritice, že jejich ceny jsou mnohem vyšší než u srovnatelných služeb v zahraničí.

Průměrná minutová cena
období
průměrná cena
2005
4,65
2006
4,84
2007
4,43
2008
3,81
2009
3,17
2010
2,99
1. pololetí 2011
2,65
2011
2,45
1. pololetí 2012
2,18
Zdroj: ČTÚ
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků