Hlavní obsah
Ministr dopravy Zdeněk Žák Foto: Jan Handrejch, Právo

Ministr Žák hodlá dál vyměňovat lidi, které považuje za trafikanty

Ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák hodlá do konce svého působení v resortu dokončit výměnu „trafikantů“ na kontrolních postech ve státních podnicích za odborníky. Změn by se mělo dočkat i účtování kamiónového mýtného na dálnicích.

Ministr dopravy Zdeněk Žák Foto: Jan Handrejch, Právo
Ministr Žák hodlá dál vyměňovat lidi, které považuje za trafikanty

Před koncem září chce Žák vládě předložit varianty fungování mýtného systému po skončení smlouvy se současným provozovatelem, firmou Kapsch. Současný systém mýtného neplní podle Žáka ani jednu z původně požadovaných funkcí.

Největší personální smršť zatím v dopravním resortu zažily České dráhy, kde byl kompletně obměněn management i dozorující orgány. Podle ministra za změnami stojí snaha obsadit tyto pozice odborníky na železniční problematiku. „To je to, co jsem slíbil, že budu dělat do poslední vteřiny. To znamená, že kde to půjde a budu mít příležitost prosadit místo trafikanta odborníka, tam to budu dělat,“ řekl Žák.

Změny v Českých drahách a dceřiném ČD Cargu kritizovaly železniční odbory, které je považují za příliš překotné a obávají se, aby firmě ještě více neuškodily. Další personální změny čekají Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). V tomto případě by ale mohlo jít o méně razantní cestu. Ve správní radě SŽDC jsou dosud volná místa a ministr se prý bude pokoušet zaplnit zejména tyto neobsazené posty.

V noci prázdno, ve dne plno

Materiál zabývající se problematikou mýtného má podle Žáka obsahovat čtyři až pět variantních řešení, jak při spravování systému pokračovat po roce 2016. Současný systém podle něj neplní ani jednu z původně požadovaných funkcí. Jeho provoz je prý příliš nákladný a velká část peněz z něj nesměřuje zpět do silniční infrastruktury, ale spolkne je provozování systému. Ten však podle Žáka ani nezvládá regulovat kamiónovou dopravu.

Současný systém podle dřívějšího vyjádření ministra nenutí kamiónové dopravce využívat dálnice například v nočních hodinách, když jsou téměř prázdné, a naopak blokují provoz během dopravních špiček. Změnit by se tak měl způsob výpočtu ceny za ujetý kilometr, který nyní zohledňuje pouze páteční odpolední jízdy.

Ministr dále řekl, že chce rozjet projekt stavby vodního spojení mezi Dunajem, Odrou a Labem. Do konce roku chce mít připravený harmonogram přípravy, výkupu pozemků a stavebních prací.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků