Hlavní obsah
Budova ministerstva financí Foto: Tomáš Holý, Novinky

Ministerstvo financí zveřejnilo, jak hospodaří obce

Ministerstvo financí (MF) zveřejnilo na svém webu údaje o hospodaření obcí. Lidé si tak mohou zjistit poměr zadlužení k majetku své, ale i jakékoli jiné obce a další informace. Informoval o tom ve středu mluvčí MF Ondřej Jakob. Zveřejněné údaje se vztahují k 31. prosinci 2010. Dvěma základními ukazateli, které MF sleduje, jsou podíl cizích zdrojů k celkovým aktivům a celková, tedy běžná likvidita.

Budova ministerstva financí Foto: Tomáš Holý, Novinky
Ministerstvo financí zveřejnilo, jak hospodaří obce

První údaj vyjadřuje poměr zadlužení k celkovému majetku obce. Například pokud je v příslušné kolonce uveden údaj 2,3, znamená to, že poměr zadlužení k celkovému majetku obce je 2,3 procenta. Za rizikovou hodnotu je považován ukazatel 25 procent a víc.

Celková likvidita stanovuje poměr, kterým je obec schopna krýt své krátkodobé závazky. Porovnávají se především prostředky na bankovních účtech a hotovost s krátkodobými závazky. Pokud je tento ukazatel například 3,5, znamená to, že krátkodobé likvidní prostředky kryjí krátkodobé závazky třiapůlkrát.

U Prahy podle těchto informací podíl cizích zdrojů k celkovým aktivům vyjadřovala hodnota 11,28, neboli k 31. prosinci 2010 byl poměr zadlužení k celkovému majetku hlavního města 11,28 procenta. Celková likvidita byla 2,14, k uvedenému datu tak krátkodobé likvidní prostředky Prahy kryly krátkodobé závazky města více než dvakrát.

Má se zabránit bankrotům

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) upozornil na to, že překročení rizikových hodnot nemusí vždy znamenat špatné hospodaření obce. „Například pokud si obec na konci roku vezme úvěr na předfinancování dotace, krátce se tím dostane do rizikového pásma. V dalším roce však dotací úvěr bez problému splatí. Proto je nutné posuzovat hospodaření každé obce individuálně,“ uvedl.

Díky webu si ale podle něj každý může poprvé zjistit, jak je hodnoceno hospodaření jeho konkrétní obce. „V případě, že ukazatele nebudou příznivé, je třeba se obracet na své zastupitele a vedení obcí. Jsem přesvědčen, že veřejná kontrola přispěje ke zlepšení hospodaření a pomůže předcházet případným ,bankrotům‘," dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků