Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo

Mění se výpočet penzí, většina lidí dostane méně

Většina lidí, kterým bude ode dneška vyměřen důchod, dostane méně, než kolik by obdrželi podle dosavadních pravidel. Naopak lidé s vyššími příjmy se mohou těšit, že si v penzi přilepší. V platnost totiž vstoupila novela zákona o důchodovém pojištění, která mění způsob výpočtu důchodů. Novela mění také pravidla, podle kterých se zvyšuje věková hranice pro odchod do důchodu.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský, Právo
Mění se výpočet penzí, většina lidí dostane méně

Změna výpočtu je reakcí vlády na rozhodnutí Ústavního soudu z počátku loňského roku. Podle něj byl dosavadní systém nespravedlivý k lidem s vyššími příjmy. Vyšší penze má dostávat ve srovnání se současným stavem zhruba pětina lidí, kteří pobírají nad 34 000 korun měsíčně.

U desetiny lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u zbývajících zhruba 70 procent, jejichž měsíční příjem je v rozmezí od cca 10 900 do 34 000 korun, se sníží. Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) by měl u nich pokles být v rozmezí jedné až cca 170 korun. To se ovšem netýká lidí, kteří měli nárok na důchod ještě před 30. zářím. Ti si mohou požádat o důchod zpětně a bude jim vypočítán podle starých podmínek.

Mnozí lidé se snažili vyhnout nižšímu důchodu tím, že si o něj zažádali předčasně. Počet žádostí o předčasný starobní důchod se totiž podle údajů ČSSZ letos více než ztrojnásobil a změna výpočtu důchodů byla jedním z důvodů.

Věková hranice se zvyšuje

Novela zavádí také změny ve věkové hranici pro odchod do penze. Týkají se žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Letošní čtyřicátníci by podle novely měli odcházet do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 až v 67 letech, což je dosavadní horní hranice. Novela ale počítá s tím, že mladší ročníky budou odcházet do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech, děti narozené v příštím roce pak až v 73 letech, tedy v roce 2085. Důchodový věk se totiž bude podle novely oddalovat každému ročníku o dva měsíce, jako je tomu nyní u mužů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků