Hlavní obsah
Vánoční inspirace floristky Martiny Krátké na zámku Dobříš letos přinese několik novinek. Foto: Archiv květinářství Letizia

Máte děti? Tato otázka je už při pohovorech tabu

Mladým ženám, které se ucházejí o práci, by se už nemělo stávat, aby se jich budoucí možný zaměstnavatel vyptával na to, zda mají děti, kolik a kdo se o ně v případě nemoci bude starat. V pátek vstoupí v platnost nový zákon o zaměstnanosti, který tyto otázky považuje za diskriminační z hlediska pohlaví.

Vánoční inspirace floristky Martiny Krátké na zámku Dobříš letos přinese několik novinek. Foto: Archiv květinářství Letizia
Máte děti? Tato otázka je už při pohovorech tabu

Žena, které by se přeci jen firma na podobné věci ptala, může na otázku odmítnout odpovědět. Pokud by následně měla pocit, že místo nezískala právě kvůli tomu, mohla by si na firmu stěžovat u úřadu práce či Úřadu na ochranu osobních údajů, případně firmu zažalovat pro diskriminaci.

Na dotaz může také odpovědět cokoliv ji napadne, pokud později vyjde najevo, že lhala, snadno dokáže, že podobná otázka jí vůbec neměla být pokládána.

To, zda nový zaměstnanec či zaměstnankyně má děti, by se firma měla dozvědět, až když dotyčný požádá o daňový odpočet na dítě.

"Zakázané" dotazy se týkají i sexuální orientace, náboženského či politického vyznání.

Krácení dávek

Součástí zákona je i pasáž, podle níž dlouhodobě nezaměstnaný člověk, který odmítne vykonávat za mzdu obecně prospěšné práce, přijde o sociální dávky.

Podpora v nezaměstnannosti už nebude samozřejmostí pro absolventy škol. Stejně jako ostatní budou muset prokázat, že v posledních třech letech pracovali alespoň 12 měsíců. Na to si studenti často stěžovali, protože během studia je těžké danou dobu odpracovat.

Anketa
Cítili jste se někdy v zaměstnání diskriminováni?
Ano
61.1 %
Ne
38.9 %
Celkem hlasovalo 375 čtenářů.

Co bude od 1. října jinak

:: Otázky na rodinný stav, počet dětí, sexuální orientaci či náboženské vyznání jsou až na výjimky nezákonné

:: Lidé od 50 do 55 let budou na podpoře 9 měsíců

:: Lidé nad 55 let budou na podpoře rok

:: Absolventi škol ztratí automatický nárok na podporu

:: Nezaměstnaní si budou moci legálně si přivydělat do 3350 Kč

:: Zvýší se sankce pro zaměstnavatele za nepřijetí zdravotně postiženého

:: Práce načerno - pokuta pro firmu až dva milióny Kč

:: Povinnost uchazeče o zaměstnání podrobit se posouzení zdravotního stavu na výzvu úřadu práce

:: Hrozba vyřazení z evidence při: odmítnutí nástupu do vhodného zaměstnání, neúčasti na rekvalifikaci, odmítnutí lékařského vyšetření zdravotního stavu, nespolupráci s úřadem práce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků