Hlavní obsah
Cena másla vzrostla téměř na dvojnásobek. Foto: Milan Malíček, Právo

Máslo na programu vlády. Do konce roku může ještě podražit

Kvůli zvýšené poptávce po másle před Vánocemi jeho cena pravděpodobně ještě stoupne, nárůst by ale už neměl být výrazný. V zemích EU začala průměrná cena másla v posledních týdnech klesat. V pondělí to uvedlo ministerstvo zemědělství v materiálu pro jednání vlády.

Cena másla vzrostla téměř na dvojnásobek. Foto: Milan Malíček, Právo
Máslo na programu vlády. Do konce roku může ještě podražit

Vláda v pondělí řešila nejen rozpočet a výjimky z EET, ale také ceny másla. Na vědomí vyžádanou informaci „o současném vývoji na domácím trhu s mléčnými výrobky,“ od ministerstva zemědělství.

„Zvýšená poptávka po másle je fenoménem, který pravděpodobně bude pokračovat. Cena másla podle expertů Evropské komise a zástupců sektoru může růst do konce roku. Průměrná cena másla v EU již ale v posledních týdnech zaznamenala mírný pokles. Lze tedy očekávat, že další případný nárůst již nebude velký a spíše se cena bude stabilizovat, nicméně je třeba počítat s vlivem zvýšené poptávky v období Vánočních svátků,“ stojí v materiálu.

Průměrná cena čtvrtky másla podle údajů ČSÚ minulý týden překročila 60 korun. Jeho výrazné zdražení je nyní sledované i proto, že je důležitou ingrediencí vánočního cukroví. Jeho nákup i pečení se letos prodraží - vedle másla totiž zdražily i vejce. [celá zpráva]

Rezort připomněl, že mezi letošním a loňským srpnem spotřebitelské ceny másla stouply o 45,2 procenta. Výrazně zdražily i sýr - ceny eidamu od srpna do srpna stouply o 36,7 procenta. Mléko a jogurty zdražily méně - meziročně o 15 procent.

„V letních měsících došlo k obratu dvouletého trendu poklesu cen v odvětví a ceny mlékárenských výrobků na světových burzách začaly vzrůstat. K oživení cen přispěl pokles produkce ve vývozních zemích jižní polokoule a oživení poptávky z dovozních zemí,“ píše se v dokumentu.

Ceny táhne poptávka z Asie i nákupní hysterie

Ministerstvo ve zprávě připomíná, že mléko a mléčné výrobky jsou z pohledu České republiky silnou exportní komoditou. Čtyřicet procent objemu výroby mléka se z ČR vyváží, a to ať již v podobě mléčné suroviny či v podobě mléčných výrobků. I proto je vývoj sektoru mléka výrazně ovlivňován situací na evropském i světovém trhu.

Vývoj ceny másla

Foto: David Ryneš, Novinky

Analytici již dříve upozornili na silnou poptávku ze zemí jako jsou Čína nebo Jižní Korea. Konkrétně v Česku ale podle ekonomů k růstu cen másla přispěla i určitá „nákupní hysterie“ zákazníků. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků