Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Lidé nebudou smět v obchodech zkoušet oblečení

Zákazníci v prodejnách, které se budou moci po nucené pauze znovu v pondělí otevřít, nebudou smět zkoušet oblečení nebo prohlížet knihy. Vrácené zboží bude muset být tři dny v kontejneru nebo krabici s označením „karanténa”. Podobné boxy budou muset být také v knihovnách, kniha v něm po vrácení bude muset zůstat následující dva dny.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Lidé nebudou smět v obchodech zkoušet oblečení

Podrobné informace k uvolňování opatření zveřejnilo ministerstvo zdravotnictvím (MZd) na svém webu.

Vláda ve čtvrtek schválila rychlejší uvolňování podnikatelských a dalších činností. Od pondělí se tak mohou otevřít provozovny do 2500 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodního centra nad 5000 metrů čtverečních, nebo mají vchod zvenku.

Kromě již platných opatření, jako je nošení roušek, používání jednorázových rukavic nebo dodržování dvoumetrových rozestupů, MZd mezi požadavky uvádí omezení odpočinkových zón.

Zásadní zprávou je zákaz provozu zkušebních kabin, a tedy zkoušení oblečení. Pro knihkupce platí, že manipulovat s knihami a dalším podobným zbožím může personál pouze v rukavicích, zákazníci si musejí u vstupu dezinfikovat ruce.

Některá opatření již v minulých týdnech zavedly prodejny, které měly za zákazu prodeje výjimku. Například v drogeriích nejsou k dispozici vzorky dekorativní kosmetiky.

Čtenáři knihoven si budou také muset po příchodu dezinfikovat ruce, přečtenou knihu odevzdají do krabice označené „karanténa”.

Návštěvníci zoologických a botanických zahrad si budou moci vstupenky zakoupit jen on-line, aby se zamezilo shlukování lidí na místě, zdůvodnilo ministerstvo. Počet návštěvníků nesmí přesáhnout 150 lidí na jeden hektar. Prodej občerstvení bude možný v automatech, jen ve výjimečných případech přes výdejní okénko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků