Hlavní obsah

Lesy ČR už mají vítěze tendru na lesní práce

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v pondělí vyhlásil vítěze tendrů na práce na 37 procentech svých lesů. Největší plochu k hospodaření získala Lesní společnost Plasy. Vyhrála řízení na území o rozloze 35 900 hektarů. Druhé v pořadí jsou Jihočeské lesy České Budějovice na plochu 29 940 hektarů. Hodnota zakázky jde do miliard korun.

Lesy ČR už mají vítěze tendru na lesní práce

Porosty byly rozděleny na 120 územních jednotek a představovaly plochu téměř půl miliónu hektarů. Do soutěží se přihlásilo 158 firem, které podaly 1072 nabídek. Celkem LČR patří 1,33 milioónu hektarů lesů, což je asi polovina všech lesů v zemi.

Některé lesnické firmy výběrová řízení tvrdě kritizují. Například největší česká lesnická společnost CE WOOD se tendrů odmítla zúčastnit a tvrdí, že Lesy ČR při zadávání veřejných zakázek nepostupují podle zákona. Podle asociace lesnických firem jsou tendry neprůhledné. Lesy ČR kritiku odmítají a tvrdí, že tendry jsou transparentní a podle zákona.

Nynější tendry navázaly na první kolo soutěží z loňského prosince, v nichž se rozhodovalo o zakázkách na zhruba 17 procentech ploch lesů. Výběrovými řízeními a novými smlouvami chtějí LČR získat větší podíl ze zisku na obchodování se dřevem.

Do budoucna by Lesy ČR chtěly samy obchodovat s asi 40 procenty dřeva vytěženého ve státních lesích, zatímco před tendry to bylo jen šest procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků