Hlavní obsah
Obchod hračkářské firmy Lego v Kodani Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Lego se hůř prodává. Firma bude propouštět

Dánskému výrobci hraček Lego klesly v pololetí tržby o pět procent na 14,9 miliardy dánských korun (54,1 miliardy Kč), což byl první pokles tržeb za více než deset let. Jeden z největších výrobců hraček světa, který má závod i v Česku, se kvůli nižším tržbám rozhodl zrušit 1400 míst, tedy zhruba osm procent pracovní síly společnosti.

Obchod hračkářské firmy Lego v Kodani Foto: Fabian Bimmer, Reuters
Lego se hůř prodává. Firma bude propouštět

Kromě nižších příjmů ke slabším výsledkům přispěly také vyšší náklady na investice. Čistý zisk Lega klesl o tři procenta na 3,4 miliardy dánských korun.

Firma se potýká s poklesem prodejů v Evropě a Spojených státech. Na druhou stranu rostou prodeje v Číně, která má podle firmy velký potenciál, uvedl server BBC.

„Zklamal nás pokles příjmů na našich zavedených trzích a podnikli jsme kroky, abychom to vyřešili," uvedl předseda správní rady Jörgen Vig Knudstorp. Dodal, že společnost vytvoří menší a méně složitou organizaci než v současnosti s cílem zjednodušit obchodní model a díky tomu snížit náklady.

Firma má v současnosti kolem 18 200 zaměstnanců. Propouštění se má uskutečnit z velké části do konce letošního roku. Podle BBC není zatím jasné, kterých zemí se to bude týkat.

Kostičky udělaly ze zakladatelů boháče

Jeden z výrobních závodů společnosti Lego je ve středočeském Kladně. Provoz zahájil v roce 2000. V kladenském závodu se stavebnice dekorují, kompletují se menší díly a balí. Závod má nyní přes 2 500 zaměstnanců, ve špičce před Vánocemi se počet zvyšuje až o 1000 pracovníků včetně brigádníků. Volná místa nabízí firma v Česku na svém webu i nyní.

Navzdory poklesu tržeb si Lego stále vede lépe než konkurenční americké firmy Hasbro a Mattel. Tržby firmy Hasbro činily 1,82 miliardy USD (44,6 miliardy Kč) a Mattel 1,71 miliardy USD (41,9 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Společnost Lego založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen. Firmu pojmenoval podle dánských slov „leg godt”, což znamená „hezky si hrajte”. Christiansenové jsou nyní nejbohatší dánskou rodinou a společnost Lego soupeří s americkou firmou Mattel o pozici největšího výrobce hraček na světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků