Hlavní obsah
Zaměstnanci hamburského letiště začali stávkovat už v brzkých ranních hodinách. Foto: Charisius Christian, ČTK

Kvůli stávce na letišti v Hamburku zrušili i spojení s Prahou

Celodenní výstražná stávka pozemního personálu na letišti v Hamburku zatím způsobila výpadek více než 70 letů. Uvedla to agentura DPA. Podle webu pražského letiště byly zrušeny i pondělní lety společnosti Eurowings mezi Hamburkem a Prahou.

Zaměstnanci hamburského letiště začali stávkovat už v brzkých ranních hodinách. Foto: Charisius Christian, ČTK
Kvůli stávce na letišti v Hamburku zrušili i spojení s Prahou

Neuskutečnil se let 7778, který měl na letišti Václava Havla přistát v 11:10 SEČ, a let 7779, jenž měl z Prahy do Hamburku odletět v 11:45 SEČ.

Zrušena byla i spojení z Hamburku do dalších evropských metropolí, například do Curychu, Vídně, Kodaně a Stockholmu a vnitrostátní spoje do Frankfurtu nad Mohanem a Mnichova a zpět.

Stávka začala v 03:00 SEČ. Do práce podle informací odborového svazu Verdi nenastoupilo na 150 pracovníků ranní směny tohoto severoněmeckého letiště. Mezi 12:00 a 14:00 SEČ by se k nim měli připojit i pracovníci odpolední směny.

Cestující se musejí připravit na zpoždění a výpadky letů. Z 388 příletů a odletů plánovaných na pondělí jich bylo v Hamburku do 12:00 SEČ zrušeno 72, z toho 34 příletů a 38 odletů, uvedla mluvčí letiště. To je každý pátý plánovaný let. Další mohou podle mluvčí Verdi přibýt. Odletět nemohlo na 9000 pasažérů. Dalších asi 50 000 postihlo zdržení při odbavování.

Spor o výši mezd

Důvodem stávky jsou podle odborářů neshody při rozhovorech o zvýšení mezd se svazem zaměstnavatelů. Odbory žádají jejich zvýšení o 275 eur měsíčně (zhruba 7000 Kč) pro přibližně 1000 pracovníků, kteří manipulují s letadly, zavazadly a letištními autobusy.

Vedení argumentuje tím, že takový krok by odbavení jednoho letadla, na němž se podílí asi 35 lidí, prodražil o 140 eur. Odbory kontrují, že při průměrné obsazenosti 124 pasažérů na jeden let by jejich požadavky splnilo jen jedno euro navíc na jednoho cestujícího.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků