Hlavní obsah
Finančník Pavol Krúpa Foto: Arca Capital

Krúpova Arca podala trestní oznámení na majitele bývalých hornických bytů

Společnost Arca Services slovenského finančníka Pavola Krúpy vytáhla do další bitvy proti společnosti Residomo, která vlastní bývalé byty OKD. Ve středu na ni podala trestní oznámení kvůli údajně nevýhodně refinancovanému úvěru. Způsobená škoda prý přesahuje půl miliardy korun. Residomo považuje trestní oznámení za nepodložené a šikanózní.

Finančník Pavol Krúpa Foto: Arca Capital
Krúpova Arca podala trestní oznámení na majitele bývalých hornických bytů

Vedení firmy Residomo (bývalé RPG Byty) se mohlo podle mluvčí Arcy Barbory Hanákové nevýhodným refinancováním úvěru dopustit krácení daní, poškozování věřitele a porušení povinností při správě cizího majetku. Transakce, která je předmětem trestního oznámení, se měla odehrát před čtyřmi lety.

„Přefinancováním stávajícího úvěru na úvěr se značně nevýhodnými podmínkami došlo ke způsobení škody ve výši více než půl miliardy korun,” uvádí se ve středeční tiskové zprávě Arca Services. Jedná se tak údajně o podobný postup, k němuž docházelo „v případě tunelování společnosti OKD”.

Vedení Residomo podle ní refinancovalo standardní úvěr s úroky ve výši 3,5 procenta na úvěr formou emitovaných dluhopisů se značně nevýhodnými podmínkami a úrokovou sazbou ve výši 6,75 procenta.

Navýšení úrokové sazby

„Došlo ke dvojnásobnému navýšení úrokové sazby a zároveň k uhrazení poplatků spojených s předčasným splacením původního úvěru, což mohlo vést ke způsobení škody ve výši až 595 miliónů korun. O tuto částku mohli být zároveň poškozeni věřitelé společnosti. V této souvislosti mohlo dojít také ke zkrácení daně z příjmu právnických osob ve výši až 113 miliónů korun,“ uvádí tisková zpráva.

K předčasnému splacení původního standardního úvěru došlo podle informací Arca Services v první polovině roku 2013. Namísto toho se společnost RPG Byty, dnes Residomo, měla rozhodnout potřebné finanční prostředky získat formou emise dluhopisů se zmíněnou dvojnásobnou úrokovou sazbou.

„Tím došlo k navýšení úroků o částku 416 miliónů Kč. Nevýhodnost refinancování úvěru nespočívala pouze ve dvojnásobném navýšení úrokové sazby, ale rovněž i v povinnosti zaplatit poplatek za předčasné splacení původního úvěru ve výši asi 33 miliónů korun, poplatek za vypořádání úrokového swapu ve výši zhruba 68 miliónů korun včetně transakčních nákladů ve výši kolem 78 miliónů korun,“ vypočítala mluvčí firmy ztrátu, ke které mělo dojít.

Residomo se chce bránit

Mluvčí Residoma Kateřina Piechowicz uvedla, že společnost považuje trestní oznámení za nepodložené. Residomo má za to, že trestní oznámení od firmy Arca Services je jen opakováním podobného postupu jako v případě nedávného insolvenčního návrhu, který soud označil za bezdůvodný a Arce uložil pokutu 50 tisíc korun.

„Podání trestního oznámení považujeme za nepodložené a šikanózní a budeme okamžitě spolupracovat s policií či jakýmikoliv jinými orgány. Následně budeme po společnosti Arca Services opět nárokovat náhradu za újmu jako v posledním případě a zvážíme podání trestního oznámení pro křivé obvinění," uvedla Piechowicz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků