Hlavní obsah

Koruna překonala svá maxima k euru i k dolaru

Koruna ve čtvrtek opět překonala svá historická maxima vůči euru i dolaru. K euru se koruna přiblížila magické hranici 28,00 Kč za euro, obchodovala se za 28,03 Kč/EUR. K dolaru byla koruna na úrovni 21,75 Kč/USD.

Koruna překonala svá maxima k euru i k dolaru

"Koruna ve čtvrtek rekordně posílila k dolaru i k euru ze stejných důvodů jako ve středu. Částečně na korunu působí domácí faktory, to je dobrá výkonnost ekonomiky a skvělé výsledky zahraničního obchodu. Pokračuje nákup regionálních měn ze strany dolarových investorů," řekl Novinkám analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš.

"Na posilování koruny působí i krátkodobý technický faktor. Koruna se dříve dlouhodobě pohybovala v pásmu 28,25 Kč/EUR a 28,60 Kč/EUR. Investoři využívali dřívějšího kolísání koruny v tomto pásmu, nyní však investoři začali prodělávat, když se koruna dostala pod hranici 28,25 Kč/EUR a svoje pozice uzavřeli, " dodal Mokráš.

Česká měna překonala ve středu historické maximum k euru, posílila na 28,09 Kč/EUR. Posilují všechny měny ve střední Evropě, trh se obává oslabení dolaru. [celá zpráva]

Silná koruna dělá starosti exportérům

To, že oslabuje dolar, je výhodné pro ČR, protože tak dojde k zlevnění surovin, které ČR v dolarech nakupuje, tedy například rafinérských výrobků. V minulosti se ukázalo, že kurz dolaru má na ceny pohonných hmot přinejmenším stejný vliv jako zdražování ropy na světových trzích.

Silná koruna zlevňuje zahraniční zájezdy a dovážené zboží z USA nebo z jiných dolarových trhů, například z Číny.

Na druhou stranu ale dělá problémy exportérům, kteří za své vyvezené zboží dostávají méně peněz, takže jim klesají zisky. [celá zpráva] Přitom vývoz zboží, hlavně aut a strojů je tahounem české ekonomiky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků