Hlavní obsah
Ilustrační foto

Konec igelitek na jedno použití způsobuje problémy

Zdá se zanedbatelné, že se v mnoha vyspělých zemích prosazují předpisy zakazující obchodům rozdávat či levně prodávat plastové a papírové tašky na jedno použití. Ale i ten skoro nic nevážící sáček hraje v běžném chodu domácnosti nemalou roli.

Ilustrační foto
Konec igelitek na jedno použití způsobuje problémy

Tažení proti plastovým taškám má dobré důvody, protože tašky představují plýtvání, které navíc není ekologické. Nicméně všechno zlé je k něčemu dobré a naopak.

V americkém Austinu, kde město zakázalo tento typ tašek, již pozorují i negativní důsledky rozhodnutí: nárůst infekcí trávicího traktu (salmonelóza, listerióza, úplavice), zvýšení cen pro spotřebitele a větší počet krádeží v obchodech.

Vědecké studie ukázaly, že tašky pro opakované použití, které nahrazují ty jednorázové, jsou živnou půdou pro bujení a šíření choroboplodných zárodků - především koliformních (fekálních) bakterií. Povinnost používat opakovaně použitelné tašky se pak statisticky záhy projevila na vyšším počtu pacientů s otravou jídlem.

Skryté výdaje

Důvod je poměrně prostý - 97 % lidí své tašky neomývá. Z potravin přitom vytékají šťávy, odpadávají drobky.

A zhoršila se zřejmě i nálada obyvatel. Jeden průzkum po podobném zákazu v Seattlu ukázal, že 30 % obchodníků je přesvědčeno, že v důsledku předpisu o taškách narostly sociální problémy, protože se zvýšil počet drobných krádeží.

Zákazníci navíc nyní musí platit více za stejné množství zboží. Nejde o cenu opakovaně použitelné tašky, ale i o další náklady jakkoli nepatrné - jednorázové tašky slouží totiž většinou jako odpadkové sáčky, které se tak znovu musí kupovat zvlášť. Zátěž ekologického předpisu se tak přenesla na spotřebitele. Firmy a obchodníci zdánlivě nic netratí, tedy pokud pro ně není cílem spokojený zákazník.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků