Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Komerční banka snížila za první čtvrtletí zisk na 3,2 miliardy

Komerční banka v prvním čtvrtletí snížila čistý zisk meziročně o 9,2 procenta na 3,224 miliardy korun. Kvůli rostoucí nezaměstnanosti a amortizaci některých úvěrů z dřívější doby zpomaloval růst objemu úvěrů poskytnutých občanům. Neauditované konsolidované výsledky oznámila v úterý banka.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Komerční banka snížila za první čtvrtletí zisk na 3,2 miliardy

"Očekávám, že prostředí zůstane dosti obtížné ještě po několik příštích čtvrtletí, ale vzhledem k nadcházejícímu zmírnění fiskální konsolidace jsem optimistický, že hospodářství začne již brzy obracet k růstu," uvedl předseda představenstva a generální ředitel KB Henri Bonnet.

Jakmile domácnosti změní svůj negativní pohled na ekonomiku, jejich spotřebitelský apetit oživí. K tomuto trendu by se o něco později mohlo přidat i zlepšení investiční aktivity podniků, dodal Bonnet.

Banka uvedla, že na trhu jsou patrné opatrné náznaky zlepšení poptávky po úvěrech ze strany podniků, ačkoli růst nastal jen v omezeném počtu odvětví a především u velkých podniků. Tempo růstu vkladů občanů zůstalo stabilní. Podniky obecně pokračovaly v navyšování svých rezerv na bankovních účtech.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl meziročně o 4,8 procenta na 472,3 miliardy Kč. Objem vkladů stoupl o šest procent na 598,7 miliardy Kč. Většinový vlastník banky, francouzská Société Générale, snížil v prvním čtvrtletí čistý zisk o 50 procent na 364 milionů eur (9,3 miliardy Kč). Propad způsobily slabá domácí ekonomika a mimořádné náklady.

Snižování nákladů a rušení míst

Société Générale rovněž představila nový plán, v jehož rámci chce do roku 2015 snížit náklady o 900 miliónů eur. V loňském roce již banka snížila náklady o 550 miliónů eur. Úspory by jí měly pomoci zlepšit její ukazatele návratnosti kapitálu.

Náměstek ředitele banky Severin Cabannes řekl CNBC, že banka nyní jedná s odbory o zrušení až 700 pracovních míst ve Francii.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků