Hlavní obsah
Deset nových nejkritičtějších míst pro řidiče na základě analýzy Allianz pro rok 2015. Podrobnější informace o místech najdete v tabulce v článku. Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Kde raději sundat nohu z plynu? Pojišťovna sestavila žebříček nejrizikovějších míst

Novým nejrizikovější místem v Česku pro řidiče se loni stala silnice I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku se stalo šest nehod se třemi smrtelnými a dvěma těžkými zraněními. Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu dopravních nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění nebo úmrtí. Sestavila ho pojišťovna Allianz.

Deset nových nejkritičtějších míst pro řidiče na základě analýzy Allianz pro rok 2015. Podrobnější informace o místech najdete v tabulce v článku. Foto: David Ryneš, Mapy.cz
Kde raději sundat nohu z plynu? Pojišťovna sestavila žebříček nejrizikovějších míst

„Pro určení pořadí závažnosti kritických lokalit je klíčových několik kritérií: zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění, dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě, ale také závažnost jejich zranění a počet ostatních nehod v dané lokalitě,“ řekl Roman Ventura z Allianz.

Které úseky byly loni nejnebezpečnější? Z top desítky nejhorších úseků se v roce 2015 objevily hned dvě nové lokality ve Středočeském a Ústeckém kraji, nejnebezpečnější místo v celé zemi se nacházelo na Liberecku.

Aktuální statistika však nepotěší ani motoristy z Královéhradeckého, Moravskoslezského a Olomouckého kraje, zdejší rizikové úseky se vedle těch středočeských dostaly mezi první pětici nových nejnebezpečnějších.

Auto dostalo smyk a protisměru se srazilo s kamiónem

Foto: HZS Libereckého kraje

Vůbec nejhorší nový úsek se loni objevil na silnici I/13 v katastru Bílého Kostela nad Nisou a obce Rynoltice v Libereckém kraji. V úseku před rynoltickou místní částí Jítrava došlo během šesti loňských nehod ke třem smrtelným a dvěma těžkým zraněním. Čtyři pasažéři byli zraněni lehce.

Žebříček nových kritických míst na základě analýzy Allianz pro rok 2015
PořadíSilniceKrajKatastrPočet nehod Zraněné osoby
     SZTZLZ
1I/13LibereckýBílý Kostel nad Nisou, Rynoltice6324
2I/35KrálovéhradeckýPodhorní Újezd a Vojice2161
3I/7StředočeskýSlaný6143
4I/11MoravskoslezskýRýmařov6143
5I/44OlomouckýMohelnice8218
6I/34PardubickýVendolí2211
7I/8ÚsteckýBořislav5210
8I/13ÚsteckýLudvíkovice3121
9I/16StředočeskýŽidněves3032
10I/38VysočinaJihlava4112
Zkratky: SZ = smrtelná zranění; TZ = těžká zranění; LZ = lehká zranění.
Zdroj: Allianz, Policie ČR

V pořadí druhý nejrizikovější úsek roku 2015 se pak nacházel na komunikaci I/35 v Královéhradeckém kraji – tam, kde tato silnice míjí Podhorní Újezd a Vojice. Jen za loňský rok se zde staly dvě vážné nehody, při nichž na místě zahynul jeden člověk, a šest lidí utrpělo těžká zranění.

Trojici nejhorších lokalit doplňuje křižovatka ve Středočeském kraji na silnici I/7 v místech, kde se poblíž Slaného setkává s komunikací I/16. Šest zdejších nehod přineslo jednu oběť a další čtyři lidé tady utrpěli těžká zranění.

Naopak radovat se mohou obyvatelé Jihočeského, Jihomoravského, Karlovarského, Plzeňského a Zlínského kraje. Podle kritérií Allianz Automapy tam loni nebyla identifikována žádná nová nebezpečná lokalita.

Seznam vychází z dat veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod evidovaných Policií ČR. Nejde tedy o analýzu nehodovosti klientů Allianz. Žebříček nebere v potaz nebezpečné úseky, které již figurují v předchozích žebříčcích. Zkoumal také jen dálnice a silnice prvních třít, dálniční úseky se ale mezi nejnebezpečnější místa nedostaly.

Co se týče nebezpečných míst, tak vůbec nejrizikovějším místem v Česku byl ve třech letech 2012 – 2014 sjezd z E65 za vsí Bezděčín jižně od Mladé Boleslavi, respektive křižovatka, která tuto komunikaci propojuje se silnicí I/16. Na druhém místě skončil nebezpečný úsek na silnici I/13 mezi Chomutovem a Jirkovem. Jako třetí nejkritičtější místo se do statistik zapsala silnice I/43 v okrese Blansko. Pozor řidiči musí dávat v pozvolné zatáčce v katastru obce Krhov.

Anketa
Dbáte na statistiky, abyste byli v nebezpečných úsecích připraveni?
Ano
20.9 %
Někdy
12.3 %
Ne
66.8 %
Celkem hlasovalo 358 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků