Hlavní obsah
Prodejna potravin Kaufland Foto: Milan Malíček, Právo

Kaufland neuspěl u soudu proti antimonopolnímu úřadu

Obchodní řetězec Kaufland neuspěl u soudu se žalobou proti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Kaufland se bránil šetření, ve kterém úřad chtěl po firmě podklady. Soud žalobu společnosti zamítl, řekl soudce Krajského soudu v Brně Viktor Kučera. ÚOHS rozsudek vítá.

Prodejna potravin Kaufland Foto: Milan Malíček, Právo
Kaufland neuspěl u soudu proti antimonopolnímu úřadu

„Krajský soud v Brně zamítl žalobu společnosti Kaufland na údajný nezákonný zásah, k němuž mělo dojít vyžadováním informací při sektorovém šetření v oblasti významné tržní síly. Úřad uvedený rozsudek přivítal, neboť možnost vykonávat sektorová šetření je významným nástrojem pro zjišťování informací o fungování trhů,” uvedl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj.

Zákon o významné tržní síle je často diskutovanou normou, která má být bičem na řetězce. Zákon má svoje zastánce i kritiky. Aktuálně jej má na stole Ústavní soud, který v září obdržel návrh na jeho zrušení. Podala jej skupina 17 senátorů, za kterou jedná Veronika Vrecionová (ODS).

Letos novelizovaná norma, která má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, je podle senátorů diskriminační a neplní svůj účel. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který má zákon na starosti, jde ale o potřebnou normu.

Úřad zatím vydal v této oblasti pouze několik rozhodnutí. Sankcionoval například právě Kaufland. Pokutu 22,13 miliónu korun ale letos v dubnu zrušil Krajský soud v Brně. Podle soudu ÚOHS při posouzení významné tržní síly Kauflandu postupoval chybně. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků