Hlavní obsah
Letecký pohled na Québec Foto: Profimedia.cz

Kanadské domácnosti v bohatství poprvé předstihly americké

Kanadské domácnosti jsou vůbec poprvé bohatší než americké. Vyplývá to z údajů institutu Environics Analytics WealthScapes, podle kterého byla loni průměrná hodnota majetku kanadské domácnosti 363 202 dolarů (7,5 miliónu korun), zatímco americké jen 319 970 dolarů.

Letecký pohled na Québec Foto: Profimedia.cz
Kanadské domácnosti v bohatství poprvé předstihly americké

Institut zahrnul do svých údajů hodnotu nemovitostí a další majetek domácností, od kterých odečetl jejich dluhy. Podle kanadského listu The Globe and Mail, který údaje zveřejnil, je rozdíl způsoben dopady ekonomické krize v roce 2008 a zhroucením trhu s nemovitostmi v USA.

Protože ceny domů ve Spojených státech výrazně klesly, jsou nemovitosti Kanaďanů mnohem hodnotnější. Pokud jde o úspory a další majetek, jsou na tom Američané stále lépe než Kanaďané.

Podle The Globe and Mail začala Kanada po krizi roce 2008 vypadat atraktivněji v porovnání s USA díky bezpečnější ekonomice, hustší sociální síti i třeba vyšším daním a více regulacemi. To ale nic nemění na tom, že Spojené státy jsou považovány za zemi velkých příležitostí a dynamické ekonomiky.

Komentátor agentury Bloomberg ke kanadským výhodám přičetl i množství přírodních surovin a rozhodnutí někdejšího konzervativního ministra financí a premiéra Paula Martina, který nejen škrtal v sociálních programech, ale podle svých slov „odolával sirénám deregulace“ bank a postavil se proti jejich slučování, přestože jejich šéfové tvrdili, že jinak nemohou být konkurenceschopní na světové úrovni.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků