Hlavní obsah
 

Kamiony slovenských dopravců opět blokovaly hraniční přechody

Kamiony unie autodopravců Slovenska (UNAS) v úterý od dopoledne blokovaly 14 hraničních přechodů, včetně nejfrekventovanějších přechodů do České republiky. Omezení se netýkalo osobních automobilů. Dopravci navázali na předchozí protesty z letošního ledna.

 
Kamiony slovenských dopravců opět blokovaly hraniční přechody

Protesty ohlásili dopravci například na dálničním hraničním přechodu s Českou republikou Brodské-Břeclav, dále na přechodech Drietoma-Starý Hrozenkov, Makov-Bílá-Bumbálka, Lysá pod Makytou-Strelná a Svrčinovec-Mosty u Jablunkova.

Kromě toho kamiony blokovaly nákladní dopravu na hraničních přechodech s Maďarskem, Polskem a Ukrajinou.

Předchozí protesty autodopravců byly přerušeny 13. ledna 2020. Požadavky dopravců na snížení silniční daně a zavedení slev z mýtného nebyly splněny. Dopravci dali vládě na splnění svých požadavků ultimátum do pondělí.

„Začali jsme s blokádou v deset hodin s tím, že v průběhu dne přidáme ještě blokádu opačného směru,“ uvedl předseda UNAS Stanislav Skala.

S policisty se stávkující dopravci dohodli, že v případě potřeby umožní průjezd pro případnou pomoc, hasiče a podobně.

Slovenští policisté odklánějí kamiony před hraničním přechodem u Brodského. Ten obsadili autodopravci.

Foto: Milan Vojtek, Právo

Skala odmítl, že by další protesty byly jen důsledkem jejich neschopnosti jednat. „Když se s námi nikdo nebaví, nedá se jednat,“ řekl.

Uvedl, že na začátku prosince dali podnět na Generální prokuraturu SR kvůli mýtnému systému, ale doteď jim nikdo neodpověděl. „Přitom měli odpovědět do třiceti dnů. Zjevně nejsme právní stát. A jestli nás rozpráší policie? Ať to udělá, aspoň lidé uvidí, jaký jsme právní stát,“ zlobil se Skala.

UNAS spustila blokády poté, co nejvyšší kontrolní úřadu zveřejnil informaci o výsledku výběru mýta. Jeho provozovatel podle zprávy úřadu inkasoval téměř polovinu z vybraných poplatků za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích. UNAS požaduje snížení sazby silniční daně na polovinu a pozastavení mýtného systému. Autodopravci protestovali prosti spuštění stávajícího systému už při jeho startu v roce 2010.

Slovenští autodopravci blokují hranici u Brodského.

Foto: Milan Vojtek, Právo

„U vás se vyskytl problém s dálničními známkami s předraženým prodejem. Skončilo to, že (premiér) Babiš ministra odvolal. U nás se stalo totéž v systému mýta, deset let tady rabovali, deset let vláda blokovala mafiány, a pořád se nic neděje,“ řekl Skala, který připomněl kauzu předraženého e-shopu, jež vedla k odvolání ministra dopravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků