Hlavní obsah
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalouskovo ministerstvo chce po exmanažerech MUS sedm miliard

Ministerstvo financí chce po šesti bývalých manažerech Mostecké uhelné společnosti (MUS) sedm miliard korun. „Tato částka je výsledkem právně ekonomických analýz,“ řekl Právu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalouskovo ministerstvo chce po exmanažerech MUS sedm miliard

„Ministerstvo financí po zpracování podkladů podalo v uvedené záležitosti trestní oznámení, ve kterém zároveň uplatnilo svůj civilní nárok na náhradu způsobené škody,“ dodal Jakob.

Policie podezřívá exmanažery firmy, že z ní vyvedli 150 miliónů dolarů, tedy tři miliardy korun, za které nakoupili akcie MUS.

Manipulovali s akciemi, tvrdí úřad

Podle financí ale také manipulacemi s cenou akcií přiměli stát, aby jim prodal zbytek cenných papírů firmy za částku o 3,3 miliardy korun nižší, než byla jejich skutečná hodnota.

Šestici bývalých manažerů MUS obvinila policie z trestného činu zneužití informace a postavení v obchodním styku. V případě odsouzení jim hrozí až desetileté vězení. Zároveň na ně podalo trestní oznámení i ministerstvo financí.

Kromě vyvedení peněz na koupi většinového podílu v MUS v roce 1998 viní ministerstvo exmanažery z toho, že v roce 1999 přiměli manipulací českou vládu, aby jim prodala zbylých 46 procent akcií jen za 650 miliónů Kč. „Kupní cena prodávaných akcií měla ale činit 3,934 miliardy korun,“ píše se podle Lidových novin v trestním oznámení. Ministerstvo údajně požaduje po exmanažerech 6,809 miliardy korun a žádá, aby byla privatizace prohlášena za neplatnou.

Státní zástupce Petr Šereda v pátek Právu řekl, že obvinění bývalých manažerů se týká pouze vyvedení 150 miliónů dolarů z MUS.

„Škoda, kterou vyčíslilo ministerstvo financí, předmětem tohoto stíhání není,“ konstatoval žalobce s tím, že skutečnosti, na které upozornil resort financí, jsou předmětem dalšího šetření.

Škodu může vymáhat Tykač

Šereda v pátek také uvedl, že případnou škodu za vyvedení peněz z Mostecké uhelné společnosti by mohl teoreticky vymáhat její právní nástupce, tedy společnost Czech Coal, která patří miliardáři Pavlu Tykačovi. „Dosud se ale k řízení společnost nepřihlásila,“ poznamenal k tomu žalobce.

Mluvčí Czech Coal Gabriela Sáričková Benešová takový krok v pátek nevyloučila. „V případě, že bude prokázána škoda způsobená během této privatizace, zváží Czech Coal uplatnění nároku na náhradu této škody. Zatím tak žádná ze společností skupiny Czech Coal neučinila,“ konstatovala mluvčí.

Někdejší privatizaci MUS již roky prověřují švýcarské orgány kvůli podezření, že ji provázely finanční machinace. Tamní prokuratura loni podala obžalobu na sedm lidí, bývalých manažerů MUS a Appian Group. Jde o šestici Čechů a jednoho Belgičana. Švýcarský soud ale v polovině dubna spis vrátil prokuratuře k doplnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků