Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

K paušální dani se hlásili obchodníci i kadeřnice

K paušální dani se nakonec přihlásilo přes 70 tisíc živnostníků, přičemž největší zájem o novinku měli podnikatelé ve velkoobchodě, dále pak kadeřnice, kosmetičky, účetní, daňoví poradci, automechanici a právníci. Právu to sdělil resort financí.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
K paušální dani se hlásili obchodníci i kadeřnice

Termín pro letošní nahlášení paušální daně sice už minulé pondělí končil, ale na finanční úřady ještě přicházela oznámení zaslaná poštou. Ministerstvo původně očekávalo, že se k dani připojí až 130 tisíc osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).

Nejvíc zájemců o platbu paušálem evidoval finanční úřad pro Prahu, a to přes 15 tisíc. Následovaly Středočeský a Jihomoravský kraj s více než 10 tisíci, resp. zhruba 7500 zájemci.

Paušální daň není povinná, živnostníci se pro ni mohli rozhodnout dobrovolně. Měsíční pevná platba činí pro letošek 5469 Kč. Je složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, minimálního odvodu na sociální pojištění navýšeného o 15 procent a daně z příjmů v symbolické výši 100 Kč.

Nejvýhodnější to je pro OSVČ s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků