Hlavní obsah
Na snímku pomrzlý vinohrad v Moravském Žižkově na Břeclavsku Foto: Václav Šálek, ČTK

Jako loni. Mrazy napáchaly na vinicích škody přes miliardu

Škody na vinicích za dubnové a květnové mrazy stouply podle Svazu vinařů na 1,2 miliardy korun. Bude to mít zřejmě i vliv na cenu hroznů, která se patrně dostane až na 20 korun za kilogram, řekl předseda Svazu vinařů Tibor Nyitray. I loni byly škody po mrazech na neprodaném víně přes miliardu korun.

Na snímku pomrzlý vinohrad v Moravském Žižkově na Břeclavsku Foto: Václav Šálek, ČTK
Jako loni. Mrazy napáchaly na vinicích škody přes miliardu

Mrazy zasáhly vinice nejdříve 21. dubna a pak ještě 10. května. Vzhledem k tomu, že réva už rašila, byly květnové mrazy více zničující. Vinaři odhadují, že na Znojemsku je poškozeno zhruba 38 procent plodných vinic. Ve velkopavlovické a mikulovské podoblasti jsou škody zhruba třetinové. V Čechách jsou vinice poškozené z pětiny rozlohy.

„Nejlépe, co se mrazů týká, dopadlo Mikulovsko, kde jsou průměrné škody do výše 20 procent, nejhůře je na tom oblast znojemská a slovácká. Škody jsou místy i fatální," řekl Nyitray.

Pomohly protimrazové svíce

Svaz posílá analýzu škod na ministerstvo zemědělství s návrhem na zvýšení podpory pojištění trvalých kultur z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) z garantovaných 25 procent až na 70 procent. Vinaři chtějí také podporu pojištění i pro velké podniky.

„Je jedno, zda je ztráta na domácí surovině u malého dvouhektarového pěstitele, či u velkého podniků, který obhospodařuje stovky hektarů vinic," uvedl Nytray.

Podle něj se jako jedno z nejvhodnějších opatření v letošním roce ukázaly protimrazové svíce. Svaz proto požaduje vytvořit speciální dotační program na neinvestiční dotaci na nákup mazutových či parafínových svící.

Svazu vinařů se také nelíbí termín výsadby nový vinic, který chce prodloužit až do konce května. Některé firmy na to letos doplatily. Sazenice vysazené začátkem dubna vyrašily a komplet promrzly, a proto zřejmě zaschnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků