Hlavní obsah

Investiční soutěž nabízí šanci porozumět turbulencím na trzích

Komerční článek - Aktuální dění na trzích může být pro mnohé zajímavé ale ne docela srozumitelné, a právě investiční soutěž nabízí seznámení se s investováním a děním na světových trzích.

Investiční soutěž nabízí šanci porozumět turbulencím na trzích

Turbulence na trzích, které jsme v posledním měsíci zažili, jsou opravdu neobvyklé, Wall Street už není tím co býval. Přišlo znárodnění Freddie Mac a Fannie Mae, dvou největších poskytovatelů hypoték v USA. Čtvrtá největší americká investiční banka Lehman Brothers byla nucena vyhlásit bankrot. Znárodněn byl pojišťovací gigant AIG.

Dvě zbylé velké investiční banky z pěti, Morgan Stanley a Goldman Sachs se rozhodly změnit strukturu na komerční banky. V reakci na vysoké propady finančních titulů přišel zákaz obchodování “na krátko“ s akciemi finančních společností, a to například ve Velké Británii, USA, Austrálii či Německu. Co to ale je short-selling? Je to takzvaná spekulace na pokles, tedy že cena daného aktiva poklesne, proto aktivum prodáváme. Vyzkoušení i této strategie soutěž nabízí. Jeden den burzy rostou, druhý den klesají, proto je třeba znát nejen spekulace na růst ale i na pokles.

Většina světových burzovních indexů dosáhla v minulých týdnech na 2-3 letá minima. Pražská burza následuje světové, a ztratila již tak letos více než 30 procent. Problémy pocházejí z amerického finančního sektoru.

Dohoda mezi Kongresem a vládou Spojených států podpořila dolar, naopak akciové trhy pokračovaly v poklesu v reakci na špatné zprávy z finančního sektoru o belgicko-nizozemském bankovním gigantu Fortis, který byl fakticky taktéž znárodněn. Dále se pak do problémů dostala i britská hypoteční společnost Bradford&Bingley, kde část převezme španělská Banco Santander a část bude taktéž znárodněna.

Přesně v době, kdy padla čtvrtá největší investiční banka Lehman Brothers, se rozjela registrace do investiční soutěže X-Trade Brokers CUP 2008 a zájem byl opravdu nečekaný. Důvodem může být i vysoký zájem médií o krizi na finančních trzích. Na atraktivitě soutěži jistě přidává i to, že není třeba vlastních prostředků, jedná se o virtuální vklad, který je všem účastníkům ve stejné výši na počátku soutěže, tedy 1. října, přidělen. Ten, kdo zhodnotí vklad 200 000 Kč do 31.října nejvíce, vyhrává Porche Cayman, včetně zaplacené daně z výhry.

Účastníci soutěže si měli možnost od 15.září do 30.září zkoušet různé strategie a trénovat až do startu soutěže. Větší zájem o soutěž, která probíhá zároveň na Slovensku, je v Česku. Nejvíce se obchoduje v hlavních městech. V Česku je druhý nejvyšší počet účastníků z Moravskoslezského kraje, na Slovensku pak v Košickém kraji.

Nejvíce se prozatím obchoduje měnový pár euro-dolar, poté je oblíbeným nástrojem ropa, zlato a měnový pár dolar-japonský yen. Nejvíce se v prozatím ovšem vydělávalo na zemědělských komoditách jako bavlna, kakao, ale i na energetických surovinách jako je ropa, zemní plyn, nebo na vzácných kovech jakým je například zlato. Měnové páry prozatím přinášely spíše ztráty. Celkově je prozatím zaregistrováno 17 000 soutěžících, kteří uskutečnili více než 170 tisíc obchodů. Neváhejte a registrujte se na www.xtb.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Výběr článků