Hlavní obsah

Internet používá v Česku už 4,5 miliónu lidí

Češi mají internet stále více v oblibě. Počet lidí s přístupem na "síť sítí" se podle statistiky NetMonitor za poslední rok zvýšil o desetinu na 4,5 miliónu. Před 15 lety, když internet do Česka dorazil, k němu mělo přístup jen několik akademiků na vysokých školách.

Internet používá v Česku už 4,5 miliónu lidí

Český internet je přibližně o deset let mladší než celosvětová počítačová síť, která slaví 25 let existence.

Podle šéfa největšího tuzemského portálu Seznam.cz Iva Lukačoviče se za dobu své existence počítačová síť výrazně proměnila. "V podstatě se dá říci, že přestává existovat cosi, jako je světový internet a český internet. Internet je pouze jeden," uvedl.

V době vzniku byl podle něj internet pomalý a neumožňoval žádné interaktivní technologie. "Dnes jsou hlavními trendy video a interaktivní aplikace," dodal.

Nástup sítě sítí zbrzdila totalita
Za zpoždění nástupu internetu v Česku může podle odborníků především totalitní systém v 80. letech. Pomalejší nástup vysokorychlostního připojení ADSL na začátku tisíciletí pak zapříčinila především politika dominantního Českého Telecomu, který zpočátku preferoval technologii ISDN.


"Internet se přesunul od okouzlení novými možnostmi pro pár jednotlivců k masově užívanému médiu. Služby jsou mnohem propracovanější a profesionálnější," podotkl výkonný ředitel portálu Centrum.cz Pavel Mucha.

V kurzu je výměna názorů a sdílení videí

Fenoménem posledních let jsou elektronické deníčky, tzv. blogy, které v Česku provozují desítky tisíc lidí, nebo stránky pro sdílení videa. Lidé prostřednictvím internetu nejen komunikují, ale řeší své finanční záležitosti přes internetové bankovnictví nebo na internetu nakupují.

Vysokorychlostní připojení, které umožňuje interaktivní a mediální služby, využívá přes milion zákazníků. Z toho více než 550 000 zvolilo připojení přes telefonní linku ADSL a čtvrtina rozvody kabelové televize. Zhruba 400 000 uživatelů pak má podle odhadů bezdrátové připojení Wi-Fi.

Připojení je čtyřikrát levnější

Rozšíření rychlého připojení provázel výrazný pokles cen. Za posledních pět let se ceny snížily zhruba třikrát až čtyřikrát a zároveň se zvýšila rychlost. Zatímco na konci roku 2003 stálo půlmegabitové připojení přes ADSL či kabelovou televizi kolem 1000 až 1500 korun, nyní uživatelé za nejpomalejší přípojku o rychlosti dva Mbit/s platí kolem 400 až 500 Kč.

Historie internetu

Jedním z dat, která mohou aspirovat na titul "počátek internetu," je 1. leden 1983. V ten den došlo k přechodu počítačové sítě ARPANET, považované za předchůdce internetu, na sadu dodnes používaných protokolů TCP/IP.

Za zkratkou TCP/IP se skrývá mechanismus umožňující vzájemnou komunikaci mezi odlišnými počítačovými sítěmi. Jeho přijetím se otevřela cesta k vytvoření "sítě sítí" a tvůrci protokolů, Vinton Cerf a Robert Kahn, si proto získali pověst otců internetu.

U počátku projektu, na jehož konci stojí internet, bylo americké ministerstvo obrany. Na počátku 60. let poskytlo prostřednictvím své výzkumné agentury ARPA zázemí pro vědce zabývající se možností komunikace mezi počítači.

Údajně obavy vojáků ze zničení sítě v případě jaderného útoku vedly k přijetí dvou zásadních rozhodnutí: síť neměla mít žádné centrum a data jí měla procházet rozdělena na části. Tyto části, takzvané pakety, pak měly po sítí putovat odlišnými cestami, a do původního celku měly být složeny až u příjemce. Obě vlastnosti si zachoval internet dodnes.

Živelný růst a obliba sítí přinášel nepříjemnost v podobě řady různých standardů pro přenos dat. Do řešení situace, která připomínala biblický příběh o zmatení jazyků, se na počátku sedmdesátých let pustil tým odborníků pod vedením Roberta Kahna z DARPA a Vintona Cerfa ze Stanfordovy univerzity.

Základní myšlenku, totiž oddělení samotných paketů dat od technologií sloužících k jejich přenosu, zveřejnili vědci v roce 1973. Návrh rozhraní dvou sítí připomínal překladiště. Z jedné strany do něj vjíždějí vlaky s kontejnery (pakety dat), které jsou pomocí jeřábů (počítače nazvané gateways) překládány na kamiony. Výsledkem je, že bez ohledu na zvolený druh dopravy dostane příjemce své zboží v nezměněné podobě.

Cesta k naplnění této vize zabrala několik let. Výsledkem diskusí a pokusů bylo vytvoření protokolu TCP (Transmission Control Protocol), z něhož se během vývoje dále vydělil protokol IP (Internet Protocol). V analogii s výše zmíněným překladištěm jde o průvodní listy, které stanovují, komu je náklad určen, do kolika kontejnerů byl odesilatelem rozdělen a v jakém pořadí.

Návštěvnost největších tuzemských webů se zvýšila z desítek tisíc unikátních uživatelů na několik miliónů.

Například na dlouhodobě nejnavštěvovanější Seznam letos v říjnu zavítalo 4,4 miliónu lidí, zatímco v polovině roku 1999 to bylo kolem 110 000 uživatelů. Počet internetových domén .cz se pohybuje kolem 370 000.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků