Hlavní obsah
Foto: Petr Kozelka, Právo

Insolvenční zákon se měnit nebude, rozhodl Ústavní soud

Návrh na zrušení části insolvenčního zákona, tak aby jednotlivým věřitelům umožňoval odporovat právním úkonům dlužníka, ve středu odmítl Ústavní soud (ÚS). Tato pravomoc má i nadále zůstat pouze insolvenčnímu správci.

Foto: Petr Kozelka, Právo
Insolvenční zákon se měnit nebude, rozhodl Ústavní soud

Stížnost podala společnost Bourke Trust, která se dříve jmenovala Pyrghos Lefkos a patřila k největším věřitelům prostějovského Oděvního podniku, který skončil v konkurzu. Žalobou se domáhala určení, že ústní dohoda z let 2009 a 2010 mezi Oděvním podnikem a Českou spořitelnou jako dalším velkým věřitelem je neúčinná. Dohoda se týkala konkrétní transakce na finančním trhu.

Krajský soud v Brně odpůrčí žalobu odmítl a poukázal na to, že podle insolvenčního zákona ji může podat jen insolvenční správce. Rozhodnutí potvrdil Vrchní soud v Olomouci a poté i Nejvyšší soud.

Firma v ústavní stížnosti konstatovala, že nemá žádný nástroj, jak insolvenčního správce donutit k podání odpůrčí žaloby. Cestu přes věřitelský výbor nepokládala za dostatečně efektivní. Ústavní soud ale nenašel důvod ke škrtům v zákoně. Konstatoval, že podobnou právní úpravu mají i další evropské země.

Oděvní podnik požádal o vyhlášení insolvence v lednu 2010, důvodem byly nahromaděné dluhy. Soud nejprve v březnu 2010 souhlasil s reorganizací, podnik ale neměl dostatek peněz a plán vzdal. V květnu 2010 byl vyhlášen konkurz, který byl následně zrušen kvůli žalobě České spořitelny, která se nedostala do věřitelského výboru. Podruhé byl konkurz na firmu vyhlášen v květnu 2011, poté začal rozprodej jejího majetku, včetně ochranných známek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků